מהפך בפינלנד: הימין כבש עוד מדינה באירופה

מהפך בפינלנד: הימין כבש עוד מדינה באירופה
מנהיג השמרנים הפיני פטרי אורפו צפוי להרכיב את הממשלה הבאה: "העם רצה שינוי". ראשת הממשלה היוצאת סאנה מרין הודתה בהפסד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סאנה מרין ופטרי אורפו בליל הבחירות בפינלנד 02.04.23
צילום: צילום: אי-פי

לילה מאכזב עבור ראשת ממשלת פינלנד סאנה מרין. המנהיג השמרני הפיני, פטרי אורפו, הוא שניצח בבחירות הכלליות שהתקיימו אתמול (ראשון) בפינלנד, והביס את המפלגה הסוציאליסטית של מרין. "קיבלנו את המנדט הגדול ביותר", אמר אורפו, מנהיג מפלגת ״הקואליציה הלאומית״, לאחר לילה דרמטי בו הסוציאל דמוקרטים של מרין הלכו והתרחקו מהגה השלטון.

אורפו השיג 20.8% מהקולות, מפלגת הפינים הימנית פופוליסטית זכתה בשיא עבורה של 20.1%, ואילו הסוציאל דמוקרטים הגיעו שלישיים עם 19.9% - תוצאה טובה יותר מבבחירות הקודמות, אך לא מספיקה לניצחון.

מרין, שלא כמנהג הימים האלה, הודתה אתמול בהפסדה. ״ברכות למנצח בבחירות, מזל טוב למפלגת הקואליציה הלאומית, מזל טוב למפלגת הפינים. הדמוקרטיה אמרה את דברה", אמרה לתומכיה. מרין תיזכר כמי שהובילה את פינלנד לסף כניסה קרובה לנאט"ו וניווטה את מדינתה דרך מגפת הקורונה, וכמובן בשל גילה הצעיר - 34, כשאחזה בהגה השלטון לפני שלוש שנים.

המנצח, פטרי אורפו, אמר: ״אני חושב שהפינים רוצים שינוי. הם רוצים שינוי ועכשיו אתחיל במשא ומתן קואליציוני. אפתח במשא ומתן עם כל הצדדים". בכך הוא לא פסל ישיבה עם מפלגת הפינים הלאומנית. מנהיגת ״מפלגת הפינים״, רייקה פורה, בירכה את המנצח מן המרכז-ימין, ויכולה הייתה לסכם את הלילה בשביעות רצון, שכן זו התוצאה הטובה ביותר בתולדות מפלגתה.

"אנחנו עדיין מעוניינים להיות מספר אחת, אבל שבעה מושבים נוספים זו תוצאה מצוינת", אמרה פורה. כעת יחלו השיחות הקואליציוניות, אבל פרשנים בפינלנד מעריכים כי מרין תעדיף להוביל את האופוזיציה מאשר לשמש בממשלתו של יריבה מימין.

הפופולריים