ההדלפה מהפנטגון: הלחץ על ישראל לספק נשק קטלני לאוקראינה

דיווח: הלחץ על ישראל לספק נשק קטלני לאוקראינה
ב-CNN פורסמו פרטים מהמסמך תחת הכותרת – "ישראל: דרכים לאספקת סיוע קטלני לאוקראינה" • נכתב כי הדבר ייתכן תחת לחץ אמריקני מוגבר • גורמים אמריקנים רשמיים: חלק מהמסמכים אותנטיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלחמה באוקראינה חיילים אוקראינים
צילום: צילום: אי-פי

רשת CNN פרסמה הבוקר (שני) ידיעת הרחבה מסכמת על הפרטים שעלו עד כה מהדלפת המסמכים מהפנטגון. בין השאר פורסם על מסמך תחת הכותרת – "ישראל: דרכים לאספקת סיוע קטלני לאוקראינה". לפי המסמך, "סביר שתשקל אספקת סיוע קטלני תחת לחץ אמריקני מוגבר או מה שייתפס כהידרדרות יחסים עם רוסיה".

לפי CNN, כמה גורמים אמריקנים רשמיים אומרים כי חלק מהמסמכים אותנטיים. הם חושפים את היקף המעקב האמריקאי אחר בעלות ברית חשובות, כמו קוריאה הדרומית, ישראל ואוקראינה. לפי CNN, המסמכים מראים את היקף החשיפה והחדירה האמריקאית למשרד הביטחון הרוסי ולכוח וגנר.

משרד הבטחון האמריקני מסר הלילה בעקבות ההדלפות כי "המשרד ממשיך לבחון ולהעריך את תוקף המסמכים המצולמים המסתובבים ברשתות החברתיות, ושמכילים חומר רגיש ומסווג למדי. מדובר במאמץ בין סוכנותי להערכת השפעת מסמכי המודעין המודלפים על הבטחון הלאומי של ארה"ב, ועל בעלות-בריתה ושותפותיה". 

אתמול הכחיש המוסד את הדיווח ב"ניו יורק טיימס" לפיו עודד השתתפות בהפגנות. משרד ראש הממשלה מסר בשם ארגון הביון הישראלי כי כי בכיריו ועובדיו המכהנים לא עסקו כלל בנושא ההפגנות, ונותרו נאמנים לערך הממלכתיות המוביל את המוסד מאז הקמתו.

התגובה הגיעה אחרי הפרסום כי במסמכים שהודלפו מהפנטגון כי הנהגת המוסד עודדה את עובדי הסוכנות ואזרחים להשתתף בהפגנות נגד הרפורמה המשפטית. את המסמך המדובר חיברה ה-CIA ב-1 במארס, והמידע שבו יורט בתשדורות של אותות אלקטרוניים. לפי הניו יורק טיימס גורמי ביטחון ישראליים רשמיים ובכירים הכחישו את הדברים. 

מרבית המסמכים המסווגים שפורסמו בהדלפה האחרונה מתוארכים לחודש פברואר, ובהם פריטי מידע מסווגים באשר לביטחונה הלאומי של ארצות הברית בכמה זירות, בהן אוקראינה, המזרח התיכון ומזרח אסיה. ישנו אזכור לישראל במסמכים המסווגים הללו, כאשר לפי CNN מפורטות הדרכים כיצד ישראל יכולה לספק סיוע לאוקראינה, בעוד שב"וול סטריט ג'ורנל" נכתב על ראשי המוסד, כחלק מתדריך מודיעין יומי שניתן לראשי מערכת הביטחון האמריקנית.

הפופולריים