שואה שנשארה בצד המסילה: מסע בעקבות יהודי הבלקן

שואה שנשארה בצד המסילה: בעקבות יהודי הבלקן
98% מקהילת יהודי מקדוניה נרצחה בטרבלינקה - וסיפורם נשכח. ראשל שלה אלטרץ, מהבודדות שניצלו, חזרה למחנה הריכוז ולרגע הנורא בו נפרדה מאימה - שבהחלטה אמיצה והרבה מאוד תושייה הצליחה להציל את חיי בתה | השואה שנשכחה, פרויקט מיוחד בחדשות הערב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרויקט מקדוניה
צילום: פרויקט מקדוניה

לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שודר אמש בחדשות הערב בכאן 11 החלק הראשון בפרויקט מיוחד של דב גיל-הר על שואת יהדות הבלקן - השואה שנשכחה. החלק השני - היום (שלישי) ב-20:00 בחדשות הערב בכאן 11.

עמותת "עמך" - תמיכה נפשית וחברתית לניצולי שואה ולבני משפחותיהם 1-800-276-655

פרק 1: מסע לבלקן בעקבות הקהילה ש-98% ממנה הושמדה

98% מיהודי מקדוניה נרצחו בטרבלינקה. חזרנו עם אחת הניצולות הבודדות אל הטראומה הקשה של חייה, במקום שבו ראתה את אימה בפעם האחרונה.

בעיר ביטולה, או בשמה הקודם מונסטיר, הייתה קהילה יהודית החל מהמאה ה-12. יהדות מקדוניה כולה קיבלה זריקת מרץ מהותית בגירוש ספרד, אלפים מהמגורשים הגיעו לבלקן וגם לכאן. קהילה שגאתה ושגשגה עד שחוסלה לפני 80 שנה כולה.

אבל גם אם הקהילה נמחקה - זהותם, ואפילו דמותם, של יהודי מקדוניה ידועות מעל לכל ספק. היה לנאצים רישום מדויק של כל בני הקהילה שנדרשו לספק גם תמונות, שמותיהם של הנרצחים כולם חקוקים במוזיאון השואה בבירה סקופיה. את העבודה בפועל עשו משתפי הפעולה הבולגרים ששלטו במדינה.

החוקים שהעבירו נגד היהודים היו בנוסח חוקי נירנברג. העסקים שלהם נסגרו והועברו לאזרחים לא יהודים, הכסף שלהם הוחרם והועבר לבנק הלאומי של בולגריה והם נאלצו לענוד טלאי צהוב. ב-11 במארס 1943 הובילו הגרמנים והבולגרים את אלפי יהודי מקדוניה אל מפעל הסיגריות "מונופול" - תחנה אחרונה לפני טרבלינקה.

ראשל שלה ציון, היום אלטרץ, הייתה בת ארבע כשהחלה המלחמה ובת שמונה ביום בו נלקחה למפעל הסיגריות. המשפחה גרה אז בעיר הקטנה שטיפ, אחת משלוש הערים בהן חיו יהודי מקדוניה. ראשל שיחזרה את היום בו לקחו אותה ואת משפחתה: "הם דפקו קודם בדלת דפיקות חזקות מאוד ותוך שהם פתחו להם: 'קומו, קומו מהר, קחו את כל הכסף שלכם ושלא תיקחו שום בגדים כי אין לכם צורך שם ללבוש בגדים'". 

"יוצאים מהבית, והולכים בשיירה. כל היהודים של שטיפ, ממקומות אחרים מקודם עד שהגיעו לבית שלנו, כולם צועדים קדימה. אני חושבת שאני לא הבנתי בדיוק מה קורה, אבל עצם ההליכה לכיוון... יחד עם כל המשפחה, עשה לי טוב".

לפי העדויות של השורדים היו מכונות ירייה לאורך כל הגדרות במונופול אז היה כמעט בלתי אפשרי להימלט. מתוך למעלה מ-7,200  יהודי מקדוניה שהובאו ל"מונופול" שרדו 165 בלבד.

הגרמנים שחררו רופאים ואחיות ובעלי אזרחות זרה. הייתה זו התושייה של אימה של שלה אלטרץ שזיכתה אותה בחיים: "כשנפרדנו זה היה קטע בלתי אפשרי, בלתי אפשרי לסבול. היא עמדה שם ואחותי יוצאת והיא ככה דוחפת אותי ואומרת לאחותי 'קחי את הקטנה'".

אחותה של שלה אלטרץ הייתה אזרחית איטליה, אז בת 25. ראשל משחזרת: "תפסתי אותה בשתי ידיים. היה שומר והיא נתנה את הפספורט, מה שיש לה לשחרור. לא שאלו עליי דבר. פשוט נתנו לי לצאת".

ההחלטה הספונטנית של האם לשלוח את בת השמונה עם אחותה הגדולה בעלת הדרכון הזר הצילה את חייה. מייד אחר כך החלו הרכבות לצאת לטרבלינקה. שלוש רכבות יצאו בתוך ימים, דחוסים בקרונות בקר. שישה ימים ארכה הנסיעה, שעות בלבד ארכה ההשמדה. כמעט כל יהדות מקדוניה נרצחה בתאי הגזים במרוצת שבוע אחד. 

פרק 2: מפעל הצלת היהודים של המוסלמים באלבניה

הפרק השני יעסוק במפעל ההצלה של המוסלמים באלבניה, חסידי אומות עולם, שהחביאו יהודים שברחו מאירופה. למעשה, אלבניה היא המדינה היחידה שבה לאחר מלחמת העולם השנייה היו יותר יהודים מלפני המלחמה.

הפופולריים