13 שנות מאסר לקצין איראני בשל הפלת מטוס אוקראיני

הפלת המטוס האוקראיני: מאסר ממושך לקצין איראני
הקצין משלם מחיר על הפלת המטוס בשנת 2020 שעליו היו 176 נוסעים. בגזר הדין נכתב: "הקצין סבר כי המטוס הוא מטרה עוינת שיש להפיל". 9 מפקודיו של הקצין נדונו לעונשי מאסר קצרים יותר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
התרסקות מטוס אוקראיני באיראן, ינואר 2020
צילום: אי-פי

משלמים על הטעות: בית משפט איראני גזר עונש של  13 שנות מאסר על קצין שהכוח עליו פיקד נמצא אחראי להפלת מטוס אזרחי אוקראיני בשנת 2020. כל 176 נוסעים והצוות של המטוס נהרגו באירוע. הקצין, שפיקד על מערכת הגנה אווירית, החליט על הפלת המטוס כיוון שסבר כי מדובר בטיל ששיגרה ארצות הברית לעבר מטרה באיראן.

פרט לקצין, 9 חיילים ששירתו תחתיו והפעילו את המערכת שהפילה את המטוס, נדונו לעונשים של שנה – עד שלוש שנות מאסר. בפסק הדין נכתב בין היתר: "פעולות הקצין נבעו מחוסר היכולת שלו להעריך נכון את הסיטואציה ולהבין את מהותה. בטעות הוא סבר כי המטוס האזרחי הוא מטרה עוינת שיש להפיל.

אגב, מיד לאחר הפלת המטוס, האיראנים סרבו להודות באחריות לאירוע וטענו כי המטוס התרסק בשל טעות אנוש. רק בלחץ של הקהילה הבינלאומית שינוי את גרסתם וטענו כי 10 בני אדם בלבד אחראים להפלת המטוס – והם אלו שהועמדו לדין.

באוקראינה קיים עד היום זעם על התנהלות איראן בפרשה ושר החוץ האוקראיני דמיטרו קולבה התבטא לא פעם כי אוקראינה דורשת חקירה עצמאית, ממצה ובלתי תלויה של האירוע = על מנת לחשוף את כל האמת מאחורי הטרגדיה. קולבה ציין כי הדוח האיראני על נסיבות האירוע הוא: "אוסף מניפולציות שנועד להטעות את הקהילה הבינלאומית".   

הפופולריים