ביהמ"ש העליון בארה"ב ביטל את האיסור על שימוש בגלולת הפלה

ביהמ"ש העליון ביטל את האיסור על גלולת הפלה
ההרכב, ברוב של 7 שופטים מול 2, הקפיא את החלטת שופט ביהמ"ש הפדרלי בטקסס, שאסר שימוש בגלולת "מיפפריסטון". הנשיא ביידן בירך על ההחלטה והתחייב להמשיך במאבק נגד "המתקפות על בריאות הנשים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה גלולות הפלה ארצות הברית
צילום: צילום: אי-פי

בית המשפט העליון האמריקני אישר את המשך השימוש בגלולת ההפלה "מיפפריסטון", שמשמשת כיום לכמחצית מההפלות היזומות בארצות הברית. ההרכב, ברוב של שבעה שופטים מול שניים, הקפיא את ההחלטה של בית משפט פדרלי בטקסס שאסרה שימוש בתרופה והחזיר את הדיון לבית המשפט הפדרלי לערעורים. נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בירך על ההחלטה והתחייב להמשיך להילחם ב"מתקפות על בריאות הנשים"

הקרב על זכותן של נשים אמריקניות על גופן חזר לבית המשפט בתחילת החודש, לאחר ששני שופטים פדרליים קבעו קביעות הפוכות בנוגע לחוקיות השימוש בגלולות ההפלה.

ב-7 באפריל פסק שופט בית המשפט הפדרלי בטקסס כי האישור שניתן לפני יותר מ-20 שנה על ידי מנהל התרופות והמזון ל"מיפפריסטון", אינה חוקית מכיוון שהתקבלה, לדעת השופט, תחת לחץ פוליטי ומבלי שנבדקו כראוי הסיכונים שיש בשימוש גלולה לבריאות האישה.

השופט, מת׳יו קסמריק, מונה לתפקידו על ידי הנשיא לשעבר טראמפ ונחשב למתנגד הפלות תקיף. הוא דחה את ביצוע ההחלטה בשבוע כדי לאפשר לממשלה לערער על ההחלטה. יש לציין כי ארגוני הרופאים בארצות הברית הבהירו כי אין עדויות לסכנות משמעותיות בשימוש בגלולה.

אלא ששעות אחדות אחר כך פירסם שופט פדרלי אחר, במדינת וושינגטון, פסיקה הפוכה אשר קובעת כי השימוש בגלולת ההפלה הוא חוקי וכי לא היתה בעיה כלשהי בהליך האישור שלה. החלטתו זו של השופט תומס רייס, ליברלי אשר מונה לתפקיד על ידי ברק אובמה, מחייבת 17 מדינות בארצות הברית.

בשנה שעברה ביטל הרוב השמרני בבית המשפט העליון את פסיקות ״רו נגד ווייד״ אשר הבטיחה את זכותן של נשים לבצע הפלות ובעקבות החלטה זו כבר נאסרו הפלות או הוטלו עליהן מגבלות חמורות בכמחצית ממדינות ארצות הברית.

הפופולריים