חסמה עורק: אזרבייג'ן מתקרבת להשתלטות על קרבאך

חסמה עורק: אזרבייג'ן מתקרבת להשתלטות על קרבאך
באקו הקימה מחסום במעבר לצ'ין – היחיד שמוביל מארמניה לחבל המריבה. ראשי קרבאך: "אזרבייג'ן הטילה עלינו מצור. מצפים לסיוע מרוסיה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחסום, נגורנו קרבאך
צילום: צילום מסך

אזרבייג'ן הולכת ומשלימה בפועל את ההשתלטות על חבל המריבה נגורנו קרבאך: הכוחות האזרים הציבו השבוע מחסום צבאי בכניסה למעבר לצ'ין – אזור הגישה היחיד שנותר מארמניה אל קרבאך. בכך מממשת אזרבייג'ן את ניצחונה על ארמניה במלחמת קרבאך השנייה בשנת 2020 בה כבשה שטחים נרחבים מארמניה.

על פני מעבר לצ'ין פרוס כוח שלום רוסי, אך נראה שהוא אינו מסייע לארמנים לפרוץ את המצור שהטילה למעשה על קרבאך. אזרבייג'ן טוענת כי הקימה את המחסום משום שארמניה השתמשה במעבר לצ'ין בניגוד להסכמות וניסתה לשנע נשק לכוחות פרו ארמנים שבתוך נגורנו קרבאך.

המחסום האזרי במבט על

עם זאת, בנאום שנשא בשבוע שעבר נשיא אזרבייג'ן אילהם אלייב הוא נשמע תקיף במיוחד ולמעשה הסיר את הכפפות. לדבריו: "על אמניה להכיר בכך שקרבאך הוא שטח אזרי – מול כל ארמני המתגורר בשטח נגורנו קרבאך ניצבות שתי ברירות – או לקבל אזרחות אזרית או לחפש לעצמו מקום אחר בעולם לחיות בו".

ראשי הרפובליקה של קרבאך, ארמנים אתניים, פרסמו הצהרה בה קבעו כי: "למעשה כעת אנחנו בני ערובה של אזרבייג'ן שהשתמשה בפייק ניוז כדי להטיל עלינו מצור". ראשי החבל קראו לרוסיה "לסייע בהסרת המצור", אך נראה שמוסקווה אינה פועלת בכיוון בשל חוסר שביעות רצונה מהשלטון האמרני.

במאזן הכוחות הנוכחי בין הצבאות, הנוטה בבירור לטובת האזרים – לארמניה לא נותרו ברירות רבות. נשיא ארמניה ניקול פשיאן אמנם גינה את המהלך הארמני ויזם פנייה למוסדות האו"ם – אך נראה שירבאן משלימים עם ויתורים כואבים שייתכן וייעשו ליריב.

הסכסוך על נגורנו קרבאך בין ארמניה לאזרבייג'ן החל עם התפרקות ברית המועצות בסוף שנות ה-80. קרבאך היא מובלעת בעלת רוב ארמני המוקפת על ידי שטח אזרבייג'ן. ב-1991 קרבאך הכריזה על עצמאות והדבר גרר מלחמה בין ארמניה לאזרבייג'ן בה נהרגו כ-30 אלף תושבים. במלחמת קרבאך השנייה אזרבייג'ן כבשה, כאמור, שטחים רבים מארמניה המובילים למובלעת וכעת באקו מממשת את הניצחון ועושה צעד בדרך להשתלטות על קרבאך.     

הפופולריים