נשים באיראן נגד החיג'אב

נשים באיראן נגד החיג'אב
נשים איראניות מעלות תמונות שלהן עם רעלה לבנה בימי רביעי, במחאה נגד חוק החיג'אב
נשים באיראן עם חיג'אב לבן
צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק

 נשים באיראן פתחו במחאה נגד החוק המחייב אותן ללבוש חיג'אב על ראשן. כחלק מהמחאה המתפרסמת ברשת תחת ההאשטג #whitewednesdays (יום רביעי הלבן), עוטות נשים מדי יום רביעי חיג'אב לבן - במקום הרעלות הצבעוניות הרגילות. גברים המזדהים עם המחאה עוטים סרטים לבנים לאות סולידריות.

את המחאה יזמה העיתונאית האיראנית הגולה מסיח עלינגאד, העומדת גם מאחורי עמוד הפייסבוק הפופולארי "My Steathy Freedom" (החירות הסודית שלי). בעמוד שעלה לרשת לפני כשלוש שנים, מפורסמות תמונות וסרטונים של נשים איראניות המתעדות את עצמן מחוץ לבית כשהן ללא חיג'אב במהלך פעילויות האסורות על נשים, כמו רכיבה על אופניים.

החוק באיראן, שהוחל לאחר המהפכה בשנת 1979, מחייב נשים לכסות את ראשן וללכת עם בגדים ארוכים מחוץ לבית. לפי קמפיין בשם "צדק לאיראן", במהלך 10 שנים, הוזהרו כמיליון נשים בנוגע לכיסוי הראש שלהן, וכ-30 אלף נעצרו בעקבות הפרה של חוק החיג'אב.

המחאה הנוכחית נגד לבישת החיג'אב פרצה לאחר שנשים רבות באיראן הביעו תקווה שלאחר בחירתו מחדש של הנשיא חסן רוחאני, הנחשב למתון, יחולו שינויים בחקיקה. במהלך הקמפיין לבחירתו של רוחאני נראו נשים רבות עם חיג'אב רפוי על ראשן, כשהן נושאות שלטים נגד חוקי הצניעות. גם בחגיגות שלאחר הבחירות נראו נשים רבות שהסתובבו בראש גלוי.

המחאה זכתה לתנופה לאחר שאיש דת מוכר באיראן השווה נשים לזונות. איש הדת, חוג'תסלאם סיד אברהים חוסייני העורך את תפילות יום השישי בעיר סאבה, התייחס לרעלה הלבנה שהפכה למזוהה עם המחאה החדשה, וכן גם לסרטים בצבעי סגול וירוק המזוהים עם תומכי רוחאני ועם תומכי מנהיגי האופוזיציה. לדבריו, "הצעיף הלבן והסרטים הירוקים והסגולים האלה - כולם מריחים מהסתה. הם כמו דגלים שזונות היו תולות על הגגות שלהם בימי הביניים". הוא הוסיף כי חבישת החיג'אב היא אחד העקרונות החשובים ביותר באסלאם.

חבר פרלמנט בשם חג'תולסלאם עבדאללה מזני הגיב לדברים ב"טלגרם", אפליקצית המסרים הנחשבת לפופולארית בקרב מיליוני איראנים. הוא כתב: "אלה שענדו צמידים ירוקים וסגולים היו 24 מיליון איראנים שהצביעו לרוחאני. באיזו זכות דתית, מוסרית או משפטית אתם מרשים לעצמכם להאשים מיליוני איראנים?"

יוזמת המחאה, מסיח עלינג'אד, מתגוררת מ-2009 בארה"ב בגלות מרצון. היא חוששת לשוב לאיראן מחשש למעצרה. בעקבות המחאה שיזמה, פרסם העומד בראש סוכנות הידיעות האיראנית TASNIM תמונה שלה ושל בעלה, וכינה אותה "זונה".

מסיח עלינג'אד בוועידה עולמית בניו יורק. צילום: AFP

אתר נוסף בשם Mashregh News, המזוהה עם משמרות המהפכה באיראן פרסם תמונה שלה יחד עם אמה הלובשת רעלה שמכסה את פניה. מתחת התמונה נכתב "מוות למסיח".

בריאיון ל-BBC הגיבה מסיח ואמרה כי דבר לא יעצור אותה מלהילחם כדי להשיב לנשים האיראניות את חירותן. היא הוסיפה כי איננה חשה שהיא מובילה את המחאה, אלא רק מסייעת לה. לדבריה, היא מעוניינת להפוך את המחאה המקומית באיראן לתנועה עולמית, כשנשים בכל רחבי העולם יזדהו עם לבישת הרעלה הלבנה ויהפכו אותה ל"אמירה אופנתית פשוטה עם תצוגה עוצמתית של תמיכה".

הפופולריים