לא נכנעים: הכורדים נחושים לקיים את "משאל העצמאות"

לא נכנעים: הכורדים נחושים לקיים את "משאל העצמאות"
חבר המועצה העליונה של משאל העם לא מוותר על "החלום ההיסטורי של העם הכורדי" ושואף לעצמאות חבל כורדיסטן. טורקיה מאשימה את ישראל בתמיכה בכורדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת תמיכה בעצמאותם של הכורדים
צילום: צילום: אי-פי

המאבק של הכורדים לעצמאות צובר תאוצה, ובצפון עיראק נחושים לקיים את משאל העם בדבר עצמאות חבל כורדיסטן מחר. חבר המועצה העליונה של משאל העם עבדאללה וורשי אומר היום (ראשון) לעיתון א-שרק אל-אווסט כי המשלחת הכורדית תבקר בבגדד במטרה להודיע לממשלת עיראק על ההחלטה לקיים את "משאל העצמאות" במועדו המתוכנן.

"החלום ההיסטורי של העם הכורדי לעצמאות עומד להתגשם", אמר חבר המועצה העליונה. וורשי הדגיש כי הכורדים ימשיכו להיות בני בריתם של העיראקים במלחמתם בטרור, ימשיכו לקיים יחסי שכנות טובה ושכורדיסטן תהיה מקור של יציבות באזור.

בתוך כך, האשים שר ההגנה של טורקיה, נור א-דין ג'אנקילי, את ישראל כי היא המדינה היחידה בעולם שתומכת במשאל העם של הכורדים בצפון עיראק. בישיבת חירום של הפרלמנט הטורקי אמר ג'אנקילי כי אנקרה לא תאפשר הקמה של מדינה כורדית בגבולה שעשויה להוות "איום ישיר על ביטחונה הלאומי של טורקיה".

שר ההגנה הטורקי קרא להנהגה הכורדית בצפון עיראק לנהל דיאלוג עם המשטר בבגדד ולוותר על קיום משאל העם, והציע כי טורקיה תתווך בין הצדדים.

במקביל לשאיפותיהם לעצמאות, ממשיכים הכוחות הכורדיים בסוריה להילחם בארגון המדינה האיסלאמית. אמש הודיעו הכורדים כי הצליחו לשחרר משליטת דאעש את אחד ממפעלי הגז הטבעי הגדולים ביותר באזור דיר א-זור שבמזרח סוריה. כלי תקשורת ערביים מדווחים כי תפוקת המפעל הנה כ-13 מיליון קוב גז ביום. על פי הדיווח נהרגו בפעולה 65 מחבלים של דאעש.

מקור במשטר אסד אומר לסוכנות הידיעות הרוסית "נובוסטי" כי כ-80% משדות הגז הטבעי באזור עדיין נמצאים בשליטת ארגון הטרור. עם זאת ציין כי ייצוא הנפט משטחי דאעש פסק כמעט לחלוטין והוא נאמד כיום על בין 200 ל-300 חביות ביום בלבד, לעומת כ-80 אלף חביות ביום במהלך שנת 2014.

הפופולריים