"ההישג של מפלגת הימין הקיצוני – נזק לגרמניה"

"ההישג של מפלגת הימין הקיצוני – נזק לגרמניה"
הקנצלרית אנגלה מרקל אמנם נבחרה בפעם הרביעית ברציפות, אך הישגה של מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" עורר דאגה רבה: "מחכה לנו עבודה קשה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנגלה מרקל לאחר הזכייה בבחירות בגרמניה
צילום: צילום: אי-פי

למרות הניצחון בבחירות שהעניק לה כהונה רביעית ברציפות כקנצלרית גרמניה, במפלגתה של אנגלה מרקל הביעו הבוקר (שני) דאגה נוכח הקושי הצפוי בהרכבת קואליציה. הגוש שהקימה מרקל ביחד עם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית רשם את ההישג המשותף הנמוך ביותר מאז 1949, כשמנגד, מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" גרפה 13% מהקולות והפכה לשלישית בגודלה בפרלמנט המקומי.

מרקל תצטרך לפתוח בקרוב במגעים להרכבת ממשלה חדשה, כשבפניה עומדת האפשרות לכונן ממשלת אחדות רחבה עם יריביה הסוציאל-דמוקרטים, או לנסות להישען על רוב צר בבונדסטאג עם תמיכתם של הליברלים והירוקים. "מחכה לנו עבודה לא קלה בשבועות הקרובים", הודתה הקנצלרית הנבחרת בנאום הניצחון שנשאה בפני תומכיה, "אבל אנחנו מפלגה שלוקחת אחריות על המדינה שלנו".

מרקל עם יו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, מרטין שולץ. "מחכה עבודה קשה" (צילום: אי-פי)

מי שמשכה את עיקר תשומת הלב היא מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" בראשותה של אליס ויידל, שעשתה היסטוריה כמפלגת הימין הקיצוני הראשונה שנכנסת לפרלמנט מאז מלחמת העולם השניה. גורמים במגזר העסקי במדינה הביעו חשש מההשלכות של תוצאות הבחירות, וטענו כי "מפלגה שהושוותה לנאצים עלולה להסב נזק לגרמניה".

"הישיבה של 'אלטרנטיבה לגרמניה' בפרלמנט פוגעת במדינה שלנו. כעת תוטל על יתר המפלגות המשימה לנגח אותה בדיון ישיר", אמר אינגו קרמר, יו"ר איגוד המעסיקים הגרמני BDA. מנגד, הכריז אלכסנדר קאלנד, אחד מבכירי מפלגת הימין הקיצוני, כי המפלגה מתכוונת "לרדוף את מרקל ולהחזיר את המדינה ואת העם שלנו".

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך בלילה את קנצלרית גרמניה על ניצחונה בבחירות. נתניהו כתב בדף הפייסבוק שלו: "ברכות לאנגלה מרקל, ידידה אמיתית של מדינת ישראל, על היבחרה מחדש לקנצלרית גרמניה".

הפופולריים