עיראק: החל משאל העם על עצמאות המחוזות הכורדיים

עיראק: החל משאל העם על עצמאות המחוזות הכורדיים
כ-5 מיליון מצביעים צפויים לתמוך בהיפרדות מעיראק והקמת מדינה חדשה: "חיכינו לזה 100 שנים". עיראק, איראן וטורקיה הודיעו כי לא יכירו בתוצאות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת כורדים בלבנון
צילום: צילום: אי-פי

משאל העם סביב גורל המחוזות הכורדיים שבצפון עיראק יצא הבוקר (שני) לדרך. בשעה 08:00 שעון עיראק נפתחו הקלפיות, וכ-5 מיליון בעלי זכות בחירה צפויים להעניק תמיכה גורפת בהיפרדות של החבל הכורדי מהממשל המרכזי של עיראק והקמת מדינה עצמאית. המשאל מעורר התנגדות גדולה בקרב המדינות השכנות, ועיראק, איראן וטורקיה כבר הכריזו שלא יכירו בתוצאות המשאל שאותו ארגנה הממשלה בחבל הכורדי.

לרגל ההצבעה, הכריזה הממשלה באירביל על יום שבתון ברחבי החבל הכורדי. נציגי הממשלה הבהירו כי לקראת משאל העם הוזמנו נציגים של ממשלות וגופים בינלאומיים, על מנת לשמש כמשקיפים במהלך ההצבעה. עוד נמסר כי 136 צוותי פיקוח מרחבי העולם יימצאו בקלפיות. למעלה מ-140 רשתות טלוויזיה ברחבי העולם צפויות להעביר בשידור חי את תוצאות המשאל בשידור חי, שצפויות להתברר רק בהמשך השבוע.

קלפי במחוז אירביל שבצפון עיראק (צילום: אי-פי)

גורם בחבל הכורדי ציין הבוקר כי כוחות הפשמרגה המקומיים סגרו את הכביש המחבר בין אירביל לבין מחוז מוסול העיראקי, מחשש לניסיונות לחבל בהליך ההצבעה. "אנחנו מחכים ליום הזה כבר 100 שנים. בעזרת האל, אנחנו רוצים שתהיה לנו מדינה. זה יום חג לכל הכורדים באשר הם, ואנחנו נגיד 'כן' לכורדיסטן היקרה שלנו".

בהצהרה שמסרו אמש לקראת פתיחת הקלפיות, מסרו חברי המועצה העליונה של משאל העם בחבל הכורדי כי "במדינה כורדיסטן תישמרנה זכויות המיעוטים ויתר העדות והלאומים". לדבריהם, המדינה העתידית שתקום בעקבות המשאל תהיה מדינה "חילונית פדרלית, שתשמור על זכויות הכלל".

נשיא החבל הכורדי, מסעוד ברזאני, קיים מסיבת עיתונאים באירביל לקראת ההצבעה על עתיד המחוזות הכורדיים בצפון עיראק. בתגובה לשאלה של שליח כאן 11, גדעון קוץ, על תמיכתה של ישראל בעצמאות כורדיסטן אמר ברזאני: "הטיעון שלפיו לא רוצים שתקום 'עוד ישראל אחת' הוא נבזי וחסר משמעות. אנו שמחים על הקשר עם ישראל, והקמת מדינה כורדית תוכל להביא למיסודו". 

דרישתם של הכורדים בצפון עיראק להקים מדינה עצמאית מעורר התנגדות חריפה בקרב המדינות השכנות, בשל החשש מפני דרישה דומה מצד הקהילות הכורדיות המפוזרות בשטחן. גם ארצות הברית הודיעה רשמית על התנגדותה למשאל העם, ובסוף השבוע דווח כי אף פעלה עד לרגע האחרון כדי למנוע את קיומו במועד, אך ללא הצלחה.       

הפופולריים