בכיר מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה: "אנחנו לא אנטישמים"

בכיר מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה: "אנחנו לא אנטישמים"
לדברי אלכסנדר גאולנד, ליהודים בארצו אין סיבה לחשוש. על אמירתו שחיילי גרמניה במלחמות העולם היו אמיצים: "לא מבין על מה המהומה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנהיגי המפלגה אליס ויידל ואלכסנדר גאולנד, אמש בברל
צילום: צילום: אי-פי

אלכסנדר גאולנד, מנהיג מפלגת הימין הקיצוני AfD ("אלטרנטיבה לגרמניה"), שהפכה אמש (ראשון) לשלישית בגודלה במדינה, אמר כי לקהילה היהודית בארצו אין סיבה לחשוש ממפלגתו. "אנחנו לא מפלגה אנטישמית ואין לנו תוכנית אנטישמית", אמר בראיון בלעדי ל"כאן". "קשה לי להבין למה דווקא הקהילה היהודית מבקרת מפלגה ימנית לאומנית".

גאולנד בראיון ל"כאן":

גאולנד אמר עוד כי הוא אינו מצטער על אמירתו שהגרמנים צריכים להתגאות בהישגי חייליהם בשתי מלחמות העולם. "לא אמרתי שום דבר אחר ממה שאמר הנשיא הצרפתי מיטראן ב-1995 ולמה שאני לא אורשה להשתמש במשפט שאמרו לפניי? אני לא מבין על מה כל המהומה".

גאולנד הבהיר כי "כמובן שההנהגה הייתה פושעת. כמובן שהמטרות המלחמתיות היו פושעות אבל 95% מהחיילים הגרמנים האמינו שהם מגנים על המולדת שלהם והם היו אמיצים וחזקים. את זה אגב אמרו גם אחרים כמו אייזנהאואר והלמוט שמידט. אז למה שאצטער על משפט שבכלל לא מכוון לפושעים".

לשאלה אם יהיה מוכן להקריב חיי חיילים גרמנים עבור ישראל, השיב גאולנד כי "זה תלוי בסיטואציה. אי אפשר פשוט לענות על זה בצורה אבסטרקטית. אם מדינת ישראל תהיה בסכנה כזו גדולה שחיי היהודים בה באמת יעמדו בסכנה ממשית אז אני חושב שכנראה נצטרך לנהוג כך".

בחודש שעבר אמרה אליס ויידל, ממנהיגות המפלגה, בראיון ל"כאן" כי "לאיסלאם אין מקום בגרמניה". לדבריה, "עכשיו פתאום מוסלמים מתחילים להתפלל ברחוב בפומבי, אני לגמרי נגד זה. אני חושבת שצריך לאסור את זה ולתת על זה קנס כספי גבוה. אני לא רוצה את זה כאן". כאשר נשאלה על עמדתה לגבי יהדות גרמניה היא השיבה כי "תמיד היה לה מקום כאן. אנחנו מתאבלים על הזמן ההוא, או לפחות אני באופן אישי. בגלל ההיסטוריה שלנו במהלך אותן 12 שנים הרסנו עמוד שדרה אזרחי שתמכו בו במידה רבה גם יהודים... ולכן אני לא מצליחה להבין את הביקורת של המועצה היהודית של יהודי גרמניה ולמה הם מתרחקים ממני ומהמפלגה. יש לנו את אותן מטרות". 

מפלגת הימין הקיצוני בגרמניה הוקמה לפני ארבע שנים. תחילה חבריה התרכזו בעיקר בהתנגדות לגוש האירו ולא זכו לתמיכה רבה. ב-2015, עם תחילת משבר הפליטים באירופה, עלתה הפופולריות של המפלגה וסקרים ניבאו שתגיע למקום השלישי בבחירות. זוהי הפעם הראשונה מאז 1945 שבה יושבת בבונדסטאג מפלגת ימין קיצוני.

הפופולריים