פוטין הודיע: נפטרנו ממצבור הנשק הכימי האחרון שלנו

פוטין הודיע: הרסנו את מצבור הנשק הכימי האחרון שלנו
נשיא רוסיה הכריז כי מדינתו השמידה את כל הנשק הכימי, כחלק מאמנה בינלאומית: "בניגוד לארצות הברית, אנחנו עמדנו בהתחייבות שלנו"
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
צילום: צילום: אי-פי

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הכריז היום (רביעי) כי ארצו סיימה להשמיד את מצבור הנשק האחרון שלה, ובכך השלימה את התחייבותה במסגרת אמנת הנשק הכימי CWC, שנועדה למנוע את הפצת הנשק הקטלני. בהצהרה רשמית שפורסמה בטלוויזיה הרוסית, הוסיף פוטין כי מדובר ב"מאורע היסטורי".

הנשיא הרוסי טען כי מוסקבה סיימה להשמיד את הנשק הכימי שלוש שנים לפני המועד שהוקצב לה עם הצטרפותה לאמנה בשנות ה-90. "ארצות הברית לא קיימה את ההתחייבויות שלה להשמיד את הנשק", האשים פוטין. "בניגוד אליה, אנחנו כן ביצענו".

הרוסים החלו להשמיד את מאגרי הנשק הכימי שברשותם בשנת 1996, חמש שנים אחרי תום המלחמה הקרה, אז אושררה חברותם באמנת CWC של הארגון למניעת הפצת נשק כימי. מוסקבה הצהירה אז כי היא החזיקה ברשותה מאגר של כ-40 אלף טונות של נשק כימי, כמות דומה לזו שעליה הצהירה ארצות הברית.

שנה לאחר מכן, בשנת 1997, נתנה גם ארצות הברית את הסכמתה להשמיד את כל הנשק הכמי שהחזיקה ברשותה, והתחייבה להשלים את התהליך עד 29 באפריל 2012. בפועל, עד לתאריך היעד השמידו האמריקנים רק 90% מהמאגר.

"לצערנו ארצות הברית לא מקיימת את תאריך היעד להיפטרות מהנשק הכימי", אמר היום נשיא רוסיה והאשים: "הם שינו את המועד כבר שלוש פעמים בטענה שחסר להם מימון. בכנות, זה דבר מוזר". לדבריו, "רוסיה לאורך ההיסטוריה החזיקה באחת מכמויות הנשק הכימי הגדולות בעולם. ארצות הברית נותרה כזו".

הפופולריים