תוצאות משאל העם הכורדי: 92% הצביעו בעד עצמאות

תוצאות משאל העם הכורדי: 92% הצביעו בעד עצמאות
נציבות הבחירות הודיעה רשמית על התוצאות, שלפיהן תושבי צפון עיראק הכורדים תומכים בעצמאות כורדיסטן באופן גורף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אזרחים עיראקים ממוצא כורדי בעצרת תמיכה בעצמאות החב
צילום: צילום: איי-פי

תושבי צפון עיראק הכורדים הצביעו ברוב גדול של 92% בעד עצמאות לכורדיסטן - כך עולה מתוצאות משאל העם שהוכרזו היום (רביעי) במסיבת עיתונאים של נציבות הבחירות. במשאל העם השתתפו כ-75% מבעלי זכות ההצבעה.

נשיא החבל הכורדי, מסעוד ברזאני, הבהיר אמש שתוצאות משאל העם אינן מחייבות, אלא נועדו לספק מנדט למשא ומתן עם בגדאד ועם המדינות השכנות על "היפרדות בשלום" של האזור האוטונומי הכורדי.

מצביעים במשאל העם של החבל הכורדי (צילום: אי-פי)

חגיגות בחבל הכורדי לאחר סגירת הקלפיות של משאל העם (צילום: אי-פי)

דרישתם של הכורדים בצפון עיראק להקים מדינה עצמאית מעורר התנגדות חריפה בקרב המדינות השכנות, בשל החשש מפני דרישה דומה מצד הקהילות הכורדיות המפוזרות בשטחן. במקביל לעריכת משאל העם, הודיעו טורקיה ועיראק על עריכת תמרונים צבאיים באזורים הסמוכים לגבולות החבל. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, איים אתמול כי תושבי החבל הכורדי "ירעבו" כשטורקיה תחסום את מעברי הגבול לאזור, בעקבות משאל העם.

גם ארצות הברית הודיעה רשמית על התנגדותה למשאל העם, ובסוף השבוע דווח כי אף פעלה עד לרגע האחרון כדי למנוע את קיומו במועד, אך ללא הצלחה. מנגד, בישראל תומכים בעצמאות הכורדית, ובעצרות תמיכה של מחנה ה"הן" נצפו גם דגלי ישראל מונפים לצד הדגלים הלאומיים של העם הכורדי.

לפני ההצבעה על משאל העם, נשיא החבל הכורדי ברזאני קיים מסיבת עיתונאים באירביל והשיב לשאלה של שליח כאן 11, גדעון קוץ, על תמיכתה של ישראל בעצמאות כורדיסטן. לדברי ברזאני, "הטיעון שלפיו לא רוצים שתקום 'עוד ישראל אחת' הוא נבזי וחסר משמעות. אנו שמחים על הקשר עם ישראל, והקמת מדינה כורדית תוכל להביא למיסודו".

הפופולריים