בעקבות הסנקציות: סין מסלקת חברות של קוריאה הצפונית

בעקבות הסנקציות: סין מסלקת חברות של קוריאה הצפונית
משרד המסחר הסיני הקציב לחברות הקוריאניות 120 ימים כדי לסגור את עסקיהן הפועלים ברחבי המדינה, בעקבות לחץ מהאו"ם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרי החוץ של סין וקוריאה הצפונית
צילום: צילום: אי-פי

סין הורתה היום (חמישי) לכל החברות של קוריאה הצפונית הפועלות בתחומה לסגור את עסקיהן. בהודעת משרד המסחר בבייג'ינג נאמר כי לחברות הצפון קוריאניות ניתנו 120 ימים כדי להפסיק את פעילותן בסין, בהתאם להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם מוקדם יותר החודש.

ההחלטה של סין, שנחשבת לאחד מבעלות בריתה הקרובות של הדיקטטורה המסוגרת, התקבלה בעקבות לחץ האו"ם והטלת הסנקציות החדשות נגד קוריאה הצפונית. באו"ם דרשו מהממשל הסיני להירתם למאמצים "לרסן את משטרו של קים ג'ונג און", על רקע ניסויי הגרעין האחרונים שביצע.

ב-12 בספטמבר הצביעה מועצת הביטחון של האו"ם פה אחד בעד החרפת הסנקציות נגד קוריאה הצפונית. בין היתר, כוללות הסנקציות איסור לסחור עם קוריאה הצפונית בתחומי הטקסטיל ומוצרי דלק. מדובר היה בהחלטה התשיעית שמקבלת המועצה נגד פיונגיאנג מאז 2006.

ההחלטה הובאה לשולחן מועצת הביטחון בעקבות הניסוי שביצעה קוריאה הצפונית בתחילת החודש, על פי הודעתה, בפצצת מימן. בהודעה בערוץ הטלוויזיה הרשמי של הדיקטטורה המבודדת, נמסר כי המדינה מסוגלת להרכיב את פצצת המימן על ראשי נפץ של טילים בין-יבשתיים. 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה לאחר אישור ההצבעה על הסנקציות כי "אנחנו לא מחפשים מלחמה. קוריאה הצפונית עדיין לא עברה את נקודת האל-חזור. אבל אם היא תמשיך בדרכה המסוכנת, נפעיל לחץ נוסף". היילי ציינה כי "מערכת יחסים חזקה" בין הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לנשיא סין שי ג'אופינג הובילה להחלטה המשותפת.

ביום שני האחרון הצהיר שר החוץ של קוריאה הצפונית, רי יונג הו, כי ארצות הברית "הכריזה מלחמה" על ארצו, וכי פיונגינאג שומרת לעצמה את הזכות לנקוט אמצעים – בהם הפלת מפציצים אמריקניים. בתגובה לדברים מסר דובר הפנטגון, רוברט מאנינג, כי "אם קוריאה הצפונית לא תפסיק את הפעולות הפרובוקטיביות שלה, הפנטגון יספק לנשיא טראמפ מספר דרכי פעולה אפשריות".

הפופולריים