מנהיג דאעש בהקלטה חדשה: "להבעיר את השטח בכל מקום"

מנהיג דאעש בהקלטה חדשה: "להבעיר את השטח בכל מקום"
אבו בכר אל בגדאדי נשמע מתייחס למשבר ארה"ב-קוריאה הצפונית ולכורדים. "על כל המוסלמים להמשיך בג'יהאד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אל בגדאדי
צילום: צילום: אי-פי

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) פרסם היום (חמישי) הקלטה עם של המנהיג אבו בכר אל בגדאדי, לראשונה מזה קרוב לשנה ולאחר דיווחים על מותו. אל בגדאדי אמר בהקלטה כי על חיילי המדינה האיסלאמית להבעיר את השטח בכל מקום", וקרא "לכל המוסלמים להמשיך בפעולותיהם ובג'יהאד. הגיע הזמן לשאת את הדגל ולהקריב את הנפש למען אללה".   

אל בגדאדי התייחס בהקלטה להתפתחויות מדיניות בעולם, ואמר כי "ארצות הברית, שהציגה עצמה כמעצמה היחידה בעולם מאבדת את מעמדה ומעוצמתה. רוסיה מנצלת את החולשה הזאת שלה ומתחילה להופיע כחלופה לארצות הברית ולקחת את המושכות בניהול הסוגייה הסורית, כפי שאירע בשיחות אסטאנה האחרונות (שנערכו בשבוע שעבר בין נציגי רוסיה, טורקיה ואיראן, דב"ש)". 

לדבריו, "רוסיה מתערבת גם באזורים אחרים כמו באוקראינה בניגוד לרצונה של ארצות הברית. גם קוריאה הצפונית החלה לאיים על ארצות הברית ועל יפן בנשק גרעיני". אל בגדאדי התייחס בדבריו גם אל הכורדים, שערכו השבוע משאל עם על עצמאותם, ואמר כי "הכופרים הכורדים הולכים להיכחד".

ביולי, המרכז הסורי לזכויות אדם הפועל מלונדון טען כי בידו מידע וודאי על מותו של אל-בגדאדי. בנוסף, מקור עיראקי דיווח אז כי ארגון דאעש פרסם הודעה שבה אישר כי מנהיגו חוסל ומנהיג חדש ימונה לארגון בקרוב. עם זאת, בהודעה אין פירוט על נסיבות מותו. מנגד, בפנטגון הגיבו כי אין להם מידע המאשר את דבר מותו.

אל בגדאדי נולד ב-1971 בסמארה שבעיראק, למד באוניברסיטה האיסלאמית בבגדד וכשמלחמת המפרץ ה-2 פרצה ב-2003 הוא שימש כאיש דת במסגד. בתחילת המלחמה החל להוביל קבוצות אסלאמיות קיצוניות והחל להתקדם בתפקידי דת שונים בשלוחת אל קאעידה בעיראק עד שבמאי 2010, מונה למנהיג הארגון במדינה, הוביל אותו לכיוונים של הקמת חליפות דתית וזכה לכך שארה"ב הציבה פרס של עשרה מיליון דולר על ראשו.

במהלך מלחמת האזרחים בסוריה החל להרחיב את פעילות הארגון מעיראק למדינה השכנה, זאת למרות התנגדות גורמים בכירים באל קאעידה. באפריל 2013 הכריז על איחוד בין ארגונו לבין השלוחה הסורית, ג'בהת אל נוסרה תחת השם החדש "המדינה האסלאמית בעיראק והלבנט" (ראשי תבות של דאעש). ביולי 2014 הופץ סרטון, שבו הוא תועד לראשונה, כשהוא מוביל תפילה במסגד א-נורי בעיר מוסול וקרא לכלל המוסלמים להצטרף אליו בהקמת החליפות האסלמית. בשנים האחרונות היו דיווחים רבים על פציעתו ואפילו מותו בניסיונות התנקשות שונים שהובילו גורמים שונים. ב-16 ביוני דיווח משרד ההגנה הרוסי כי אל בגדאדי נהרג במהלך תקיפה אווירית על כינוס גדול של הארגון בעיר א-רקה.

הפופולריים