ר"מ ספרד: לא התקיים היום משאל עם בקטלוניה

ר"מ ספרד: לא התקיים היום משאל עם בקטלוניה
הקלפיות במשאל העם בקטלוניה נסגרו והחלה ספירת הקולות. מספר הפצועים בעימותים עלה ל-761
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עימותים בין תומכי העצמאות בקטלוניה למשטרת ספרד
צילום: צילום: איי-פי

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, אמר הלילה (ראשון) כי בקטלוניה לא התקיים היום משאל עם על עצמאות החבל. בנאום טלוויזיה לאחר סגירת הקלפיות טען ראחוי כי הרוב הגדול של הקטלנים לא הלך בעקבות הבדלנים אך לא הסביר על מה הוא מבסס את קביעתו.

ראחוי הודה למשטרת ספרד על שמילאה את חובתה ואמר כי היא פעלה "בנחישות ובשלווה". מדריד ובית משפט במדינה קבעו כי משאל העם בקטלוניה לא חוקי, ועל כן פעלו למנוע אותה והתחייבו להתעלם מתוצאותיה.

רשויות הבריאות בקטלוניה דיווחו כי מספר הפצועים בעימותים עם המשטרה עלה ל-761, שניים מהם מאושפזים במצב קשה. שוטרים חמושים באלות ובגז מדמיע הסתערו על הקלפיות בניסיון למנוע את קיום המשאל והיכו כל מי שעמד בדרכם.

הרשויות בקטלוניה אומרות כי המשטרה סגרה בכוח 319 קלפיות מתוך 2,300. המפלגה הבדלנית בקטלוניה דוחקת בממשלת החבל להכריז על עצמאות בעקבות ההתנהגות האלימה של משטרת ספרד. במדריד אומרים כי בעימותים נפצעו 33 שוטרים.

נשיא קטלוניה גינה את האירועים ואמר כי "האלימות הבלתי מוצדקת, חסרת הפרופורציות והאחריות של ספרד היום לא רק שכשלה מלעצור את רצונם של הקטלנים להצביע... אלא גם עזרה להבהיר את כל הספקות שהיינו צריכים ליישב היום". סגנית ראש ממשלת ספרד, סוראיה דה בנטה מריה, דחתה את הטענות: "השוטרים פעלו במקצועיות ובאופן מידתי", אמרה בשיחה עם כתבים והוסיפה כי השלטון הקטלוני נוהג "בחוסר אחריות מוחלט".

עוד על משאל העם בקטלוניה: 

 עתיד מועדון הכדורגל של ברצלונה לא ברור

שוטר יורה כדורי גומי בברצלונה, היום (צילום: אי-פי)

מצביעים בברצלונה, היום (צילום: אי-פי)

שוטרים מחרימים קלפיות מתחנת הצבעה בקטלוניה, הבוקר (צילום: אי-אף-פי)

בחבל קטלוניה שבצפון מזרח ספרד חיים שבעה מיליון בני אדם וחצי, שחיים מאוטונומיה בתחומים רבים. בקטלוניה, שבירתה ברצלונה, פועלים פרלמנט וממשלה נפרדים וכלכלתה מבוססת וגדולה מזו של פורטוגל. לפני כשבוע, אחרי פסיקת בית המשפט החוקתי של ספרד, נעצרו 12 בכירים בממשלת קטלוניה. הודעת מדריד גררה גל הפגנות נרחב בקטלוניה והנשיא הכריז כי משאל העם ייערך כמתוכנן. על פי סקרים, רק כ-40% מתושבי קטלוניה מעוניינים בהיפרדות מספרד אך ההערכות הן שדווקא יושג רוב במשאל לאור ההתייצבות הרבה הצפויה מצד התומכים. 

נשיא קטלוניה אמר בראיון ל"כאן" בשבוע שעבר כי הקטלנים נחושים להכריז על עצמאות כבר בימים הקרובים - אך בשום מקרה לא ישתמשו בדרכים אלימות להשגת המטרה. "לא מדובר במצב לא רגיל אבל ממשלתי כבר התמודדה עם מצבים מסוג זה והיא נקטה את כל האמצעים הנדרשים כדי שביום ראשון יהיו קלפיות, יהיו הצבעות, יהיו מרכזי הצבעה, אבל מעל הכל, יהיו מצביעים שהם אלה שיקבעו במשאל העם".

פוטצ'דמון אמר בראיון כי אם משאל העם יתקבל ורוב המצביעים יתמכו בעצמאות, בכוונתו להתחיל במהלכים לכך תוך זמן קצר."מה שיקרה הוא שיתחיל מהלך של כינון חוק מעבר משפטי שייכנס לתוקף 48 שעות מרגע קבלת התוצאות הרשמיות. כמה ימים לאחר מכן תוכרז עצמאות ויתחיל מעבר כמדינה ריבונית לקראת כינון חוקה קטלאנית", אמר.

הפופולריים