ניצחון מוחץ: 90% הצביעו במשאל העם בעד עצמאות לחבל קטלוניה

ניצחון מוחץ: 90% הצביעו במשאל העם בעד עצמאות לחבל קטלונ
לאחר יום של מהומות ועימותים עם כוחות הביטחון, הממשלה הקטלאנית הכריזה על תוצאות המשאל: רוב עצום מתוך יותר מ-2 מיליון מצביעים בחר להיפרד מספרד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משאל העם בקטלוניה אמש
צילום: צילום: אי-פי

90% מתושבי חבל קטלוניה הכריעו בעד היפרדות מספרד – כך הודיעה לפנות בוקר (שני) הממשלה הקטלנית בתום ספירת הקולות של כ-2.2 מיליון מצביעים במשאל העם. ממשלת ספרד הכריזה כי המשאל משולל תוקף וכי אין בכוונתה להכיר בתוצאותיו, לאחר שאתמול נפצעו מאות בני אדם בעימותים בין המשטרה הספרדית לבין תושבי החבל.

"זה ביטוי נלהב של הזכות להגדרה עצמית", אמרו אמש אזרחים בחבל הקטלאני, שהביעו חוסר ודאות בנוגע לעתיד לבוא אחרי פרסום התוצאות. "אין לנו מושג מה הולך להתרחש. זו הייתה חוויה חיובית עבורנו, למרות האלימות וההתעללות שהקטלונים צריכים היו לעבור לאורך היום".

תושבים חוגגים אמש לאחר סגירת הקלפיות בקטלוניה (צילום: אי-פי)

אתמול נסגרו הקלפיות בשעה 20:00 בשעון המקומי. עם תום ההצבעה, התאספו תושבים ברחובות ברצלונה וקראו: "הצבענו, הצבענו". כלי תקשורת מקומיים דיווחו כי מאות בני אדם נפצעו בעימותים שפרצו עם משטרת ספרד, שהחרימה חלק מהקלפיות וניסתה למנוע את ההצבעה באחרות.

רשויות החירום בחבל הקטלוני הכריזו אמש כי כ-300 בני אדם נפצעו בעימותים בין שוטרים לבין תושבים לאורך משאל העם. לפי הדיווחים, השוטרים שנפרסו בברצלונה ביצעו ירי של כדורי גומי לעבר מצביעים. בין היתר, הוחרמה תחנת הקלפי שבה אמור היה להצביע נשיא קטלוניה, קארלס פוטצ'דמון.

ספירת הקולות באחת מהקלפיות בקטלוניה (צילום: אי-פי)

העימותים אתמול בברצלונה (צילום: אי-פי)

נשיא קטלוניה גינה את האירועים ואמר כי "האלימות הבלתי מוצדקת, חסרת הפרופורציות והאחריות של ספרד היום לא רק שכשלה מלעצור את רצונם של הקטלנים להצביע, אלא גם עזרה להבהיר את כל הספקות שהיינו צריכים ליישב היום".

עוד לפני משאל העם, אמר פוטצ'דמון בראיון לכאן כי אם רוב המצביעים יתמכו בעצמאות, בכוונתו להתחיל במהלכים לכך תוך זמן קצר: "מה שיקרה הוא שיתחיל מהלך של כינון חוק מעבר משפטי שייכנס לתוקף 48 שעות מרגע קבלת התוצאות הרשמיות. כמה ימים לאחר מכן תוכרז עצמאות ויתחיל מעבר כמדינה ריבונית לקראת כינון חוקה קטלאנית".

מנגד, סגנית ראש ממשלת ספרד, סוראיה דה בנטה מריה, דחתה את הטענות: "השוטרים פעלו במקצועיות ובאופן מידתי", אמרה בשיחה עם כתבים והוסיפה כי השלטון הקטלוני נוהג "בחוסר אחריות מוחלט". 

הפופולריים