הירי בלאס וגאס: מניין ההרוגים עלה ל-58; הרשויות: "לא פעולת טרור"

הירי בלאס וגאס: מניין ההרוגים עלה ל-58; הרשויות: "לא פע
יותר מ-500 איש נפצעו בטבח. בחדרו של היורה, בן 64 תושב העיר, נמצאו שמונה אקדחים וכמה רובים. דאעש קיבל אחריות, אך ברשויות דוחים קשר לטרור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שוטרים בזירת האירוע
צילום: צילום: אי-פי

מניין ההרוגים בירי ההמוני בלאס וגאס היום (שני) עלה לכ-60 בני אדם - כך מסר הערב שריף העיר ג'וזף לומברדו. "מדובר ב-58 או 59 הרוגים", אמר. מניין הפצועים עומד על 515 איש.

לפי דיווחים בתקשורת האמריקנית, היורה, סטפן פאדוק, הוא בנו של שודד בנקים שנכלל ברשימת המבוקשים של לשכת החקירות הפדרלית (FBI) בארצות הברית. מוקדם יותר פרסם ארגון הטרור "המדינה האיסלאמית" (דאעש) כרוז ובו הודיע כי פאדוק הוא "חייל" של הארגון שהתאסלם לפני כמה חודשים. עם זאת, בלשכת החקירות הפדרלית טוענים כי ליורה אין קשר לארגונים וקבוצות טרור. שני גורמים רשמיים אמריקניים טענו גם הם כי אין כל עדות לכך שהיורה השתייך לארגון מיליציה בינלאומי מסוים. אחד מהגורמים אף ציין כי יש מקום להעריך שליורה היו בעיות פסיכולוגיות בעברו.

פאדוק התאבד לפני שהמשטרה וכוחות הביטחון נכנסו לחדר המלון שבו שהה, בקומה ה-32 של המלון "מנדאליי ביי". הם הגיעו אליו לאחר שהפעיל את אזעקת האש בחדרו, שם שהה מאז יום חמישי האחרון. בחדרו נמצאו שמונה אקדחים וכמה רובים.

פאדוק הוא גבר לבן בן 64, תושב העיר המוכר לשלטונות. על פי החשד, אישה נוספת שיתפה עמו פעולה. מוקדם יותר דווח כי נעצרה חשודה במעורבות, אולם שעה קלה לאחר מכן התברר כי אינה קשורה לפיגוע. לפי רשת CNN, מקור משטרתי אמר כי לא נראה שמדובר באירוע טרור.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס לטבח בחשבון הטוויטר שלו. "תנחומיי הכנים וסימפתיה לקורבנות ולמשפחותיהם מהירי הנורא בלאס וגאס. שאלוהים יברך אתכם!", צייץ. במסיבת עיתונאים שקיים לאחר מכן, כינה הנשיא האמריקני את אירוע הירי כ"מעשה של רוע טהור". טראמפ אמר כי לשכת החקירות הפדרלית והמחלקה לביטחון המולדת מסייעים בחקירת האירוע וכי הוא מתפלל לשלומם של הפצועים ועבור משפחות הנרצחים. "בזמנים כאלה אני יודע שאתם מחפשים משמעות בכאוס הזה. יש אור בחשכה. גם הזמן הקודר ביותר יכול להיות מואר על ידי אור, על ידי קרן אחת של תקווה. אנחנו מתפללים ליום שבו הרוע ייעלם", אמר נשיא ארה"ב.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לאירוע ואמר כי "ביום הנורא הזה, העם בישראל עומד כתף אל כתף עם העם האמריקני. ליבנו עם משפחות הקורבנות ואנו מאחלים רפואה שלמה לפצועים. אנחנו מתאבלים יחד אתכם".

גם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, מסר היום תנחומים לנשיא האמריקני. באגרת ששלח לטראמפ, הביע ריבלין את תנחומיו העמוקים בשם העם כולו. הנשיא הישראלי כתב כי "העם בישראל ואני שולחים לך, למשתתפי הפסטיבל, לאזרחי לאס וגאס ואל כל אזרחי ארצות הברית, את תנחומינו העמוקים בעקבות המתקפה המזעזעת הזו, שגבתה את חייהם של חפים מפשע רבים כל כך והובילה לפציעתם של רבים נוספים".

ריבלין הדגיש: "אנו ניצבים לצידכם באבלכם על אובדן החיים הנורא במתקפה משוללת ההגיון הזו על אנשים שהתקבצו יחד בשמחה להאזין למוזיקה". בנוסף, ביקש הנשיא הישראלי מטראמפ "להעביר את תנחומינו הכנים למשפחות השכולות ולמסור את תפילותינו להחלמתם המהירה של הפצועים".

אירוע הירי התרחש היום באזור השעה 23:00 בשעון לאס וגאס. המשטרה המקומית אישרה כי חמוש אחד לפחות תח באש בקזינו של מלון מנדלאיי ביי במהלך הופעה שנערכה במקום. מבדיקה ראשונית עלה כי היורה ביצע את הירי מהקומה ה-32 בבית המלון שממול לאולם שבו נערכה ההופעה.

במקביל לחיפוש אחר היורה, כיתרו כוחות הביטחון את אזור בית המלון כדי לסרוק אחר יורים אפשריים נוספים, אך בשלב מאוחר יותר שללו כי היה בזירה יותר מחמוש אחד. באותה העת נסגר נמל התעופה "מקרן" שבעיר.


קרין ביטון, ישראלית השוהה כעת בלאס וגאס, סיפרה לכאן 11: "שמענו דיווחים שלפיהם ייתכן שהיו יותר מ-20 הרוגים באירוע. הבנו שאולי היה אוטו עם חוטים שיוצאים מאחורה. שמעתי על מלצרית שנפגעה מירי וייתכן שגם ב'ניו יורק ניו יורק' היו יריות".

"הילדה שלי רועדת ובוכה. היא מאוד פוחדת", סיפרה ביטון. "תודה לאל אנחנו רחוקים מזה. הילדים שלי לא ראו דברים כאלה בחייהם. אני חושבת שיחזרו פה מהר לשגרה כי לא רוצים להפחיד את התיירים". משרד החוץ עדכן כי לא ידוע על נפגעים ישראלים באירוע, ושבעה ישראלים עדיין מוגדרים מנותקי קשר.

הפופולריים