פרס נובל לפיזיקה יוענק לשלושה חוקרים שגילו את גלי הכבידה

פרס נובל לפיזיקה יוענק לשלושה חוקרים שגילו את גלי הכביד
ועדת הפרס הודיעה כי תעניק את הנובל לריינר וייס, בארי באריש וקיפ פורן, שהצליחו להוכיח את התיאוריה של אלברט אינשטיין מלפני מאה שנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מוזיאון המדע והטכנולוגיה במילאן
צילום: צילום: אי-פי

ועדת פרס נובל הודיעה היום (שלישי) כי פרס נובל בפיזיקה השנה יוענק למדענים שגילו את גלי הכבידה. בכך הצליחו הזוכים להוכיח את התיאוריה על קיומם של אלברט איינשטיין מלפני מאה שנה.

שלושת המדענים הזוכים הם ריינר וייס, בארי באריש וקיפ פורן. "זה הוא דבר חדש ושונה לחלוטין", כתבה בהודעתה האקדמיה השוודית המלכותית למדע, שבה הודיעה על הענקת פרס לחוקרים בסך תשעה מיליון קרונות שבדיות - 1.1 מיליון דולר.

אתמול הוכרז כי פרס נובל לרפואה לשנת 2017 יוענק לשלושה חוקרים אמריקנים עבור גילויים פורצי דרך בתחום השעונים הבילוגיים. הזוכים הם ג'פרי הול, מייקל יאנג ומייקל רוסבאש, יהודי שהוריו נמלטו לארצות הברית במלחמת העולם השנייה.

בנימוק לזכייה פירטה הוועדה כי השלושה הצליחו לבודד את הגן בגוף השולט בקצב הביולוגי היומי אצל בני אדם ויצורים נוספים. קצב זה משפיע על שעות השינה של יצורים, התנהגותם ורמות ההורמונים המשתנות בגופם.

"גילוייהם מסבירים איך צמחים, חיות ובני אדם  מסגלים את השעון הביולוגי שלהם כך שיתאים למהפכות בכדור הארץ", ציינו חברי הוועדה. "הם הצליחו להציץ לתוך השעון הביולוגי שלנו ולפענח את אופן הפעולה שלו".

הפופולריים