בגלל תקיפות מסתוריות בשגרירות: ארה"ב מסלקת דיפלומטים קובנים

בגלל תקיפות מסתוריות בשגרירות: ארה"ב מסלקת דיפלומטים קו
צוותים אמריקניים התלוננו לאחרונה על "תסמינים משונים" בשגרירות בהוואנה. ארה"ב צמצמה בתגובה את הסגל הדיפלומטי, וכעת דורשת מקובה צעד דומה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגרירות ארצות הברית בקובה
צילום: צילום: אי-פי

גורמים בממשל האמריקני טענו היום (שלישי) כי ארצות הברית מתכוונת לדרוש מקובה להחזיר 60% מהסגל הדיפלומטי שלה שנמצא כעת בוושינגטון. הרקע להחלטה הוא תקיפות חוזרות ונשנות המכוונות  נגד נציגים אמריקנים בשגרירות ארצות הברית בקובה. בתקיפה האחרונה, שהתרחשה בשבוע שעבר, נפגעו 22 אמריקנים.

סדרת התקיפות החלה ימים ספורים אחרי בחירתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. צוותי מודיעין אמריקניים, המוצבים בשגרירות בהוואנה שבקובה, העבירו דיווחים על שמיעת רעשים משונים ולאחר מכן טענו כי הם חווים "תסמינים רפואיים בלתי מוסברים". עד כה לא ידועים פרטים רבים על סוג התקיפה, שכונתה "תקיפת סוניק" וגרמה לאנשי השגרירות לנזקים בשמיעה, בקוגניציה, בשיווי המשקל ובראייה.

לפי מספר דיווחים, חלק מנפגעי התקיפות היו מרגלים מטעם ארצות הברית, צוותי מודיעין ודיפלומטים. בשל האירועים, ארצות הברית פרסמה אזהרת מסע שבה הזהירה את אזרחיה שלא להגיע לקובה, בטענה כי חלק מהתקיפות אירעו גם בבתי מלון ועלולות לסכן תיירים. "לא יכולנו לזהות את הגורם האחראי לתקיפה ואנחנו סבורים שגם אזרחים אמריקנים עלולים להיות בסכנה", נאמר באזהרת המסע. 

בעקבות הפגיעה באנשיה, ארצות הברית כבר החליטה בשבוע שעבר להחזיר כ-60% מצוות השגרירות בקובה. כעת, לפי גורמים בוושינגטון, היא תבקש מקובה לקצץ את הייצוג הדיפלומטי שלה בארצות הברית בהיקף דומה – פחות משלוש שנים לאחר שהמדינות חידשו ביניהן את היחסים הדיפלומטיים בתום יותר מחמישה עשורים של נתק.

אף על פי שוושינגטון צפויה לדרוש לקצץ את הסגל הדיפלומטי של קובה בתחומיה, גורמים אמריקניים הדגישו כי אין כוונה לגרשם בכוח, אלא אם הדרגים הרשמיים הקובה יערימו קשיים. בשגרירות הקובנית סירבו עד כה להגיב באופן רשמי להתרחשויות.

הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו שיבח את החלטת הממשל בנוגע לצוות השגרירות הקובנית וצייץ בטוויטר: "ההחלטה לגרש 2/3 מעובדי משטר קסטרו מהשגרירות בוושינגטון היה החלטה נכונה של טראמפ ושל מחלקת המדינה".

עם כניסתו לבית הלבן בחודש ינואר האחרון, גינה הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, את הסכם הפיוס שנחתם עם קובה בתקופת הנשיא הקודם, ברק אובמה. טראמפ כינה את ההסכם "נורא" ו"חד-צדדי" ואף חתם על צו שהחמיר את הגבלות התיירות והמסחר עם הוואנה.

הפופולריים