נאום המלך הספרדי על קטלוניה: כמו לפני 300 שנה

נאום המלך הספרדי על קטלוניה: כמו לפני 300 שנה
פיליפה השישי קרא לקטלנים לגלות נאמנות למען הדמוקרטיה, אך בעצם התכוון לעסק המשפחתי. הוא בוודאי לא רוצה להיות זה שבתקופתו הוא יתפרק. פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים נגד אלימות משטרתית, אתמול בברצלונה
צילום: צילום: אי-פי

היה זה פליפה החמישי שצר על ברצלונה וכבש אותה ב-11 בספטמבר 1714. הוא ביטל את כל סמכויות הממשלה הקטלנית ואף אסר על שימוש בשפה המקומית. לימים נרשם 11 בספטמבר כיום השחור בתולדות קטלוניה, הרבה לפני שהפך ליום השחור בתולדות העולם.

15 מלכים עברו מאז על ספרד, 303 שנים חלפו מאז הכיבוש, אבל דומה ששום דבר לא נשכח. בית המלוכה משושלת בורבון הוא אותו בית מלוכה בדיוק ואפילו שמו של המלך זהה. אז היה זה פליפה החמישי, היום פליפה השישי. 303 שנים ומטרה משותפת אחת. לשמור על אחדותה של ספרד.

המלך פיליפה השישי נואם, אתמול (צילום: אי-פי)

אתמול (שלישי), בצעד חריג בדמוקרטיה הספרדית הצעירה, התייצב פליפה השישי ודרש מאזרחי קטלוניה להיות נתינים נאמנים. "אנו חיים ברגעים קריטיים לחיינו הדמוקרטיים ותחת הנסיבות הללו אני רוצה לדבר עם כל הספרדים. ראינו התפתחויות בקטלוניה שמטרתן הסופית היא ניסיון של הממשלה הקטלונית להשתלט באופן לא חוקי על קטלוניה, להכריז עצמאות".

וכשפליפה מדבר על שלטון החוק והדמוקרטיה הוא בעצם מתכוון לחובתו ההיסטורית והלא ממש דמוקרטית לשמור על "העסק המשפחתי". או במילים אחרות הממלכה והמלוכה. אם קטלוניה תצליח לפרוש, הדבר יציב בסימן שאלה את כל המוסד הנוצץ, הבזבזני ובמקרה של ספרד גם בזבזני בתקופת משבר ונגוע בשחיתות. ואולי חמור מזה, פליפה השישי עצמו יירשם בהיסטוריה כמי שבתקופתו התפוררה הממלכה.

"במשך זמן רב, רשויות מסוימות בקטלוניה שבו ואמרו באופן מודע ומכוון שהם רוצים עצמאות". אמר המלך, "הם הפרו את החוקה ואת מעמדם האוטונומי שמגן ומכיר במוסדות ההיסטוריים ובשלטון העצמי של הקטלנים. בהחלטות שלהם, הם באופן שיטתי הפרו נורמות שאושרו באופן חוקי והוכיחו חוסר נאמנות בלתי נסלח לכוחות המדינה. החברה הקטלנית שסועה וקרועה", אומר המלך. "השלטונות בקטלוניה מעמידים בסכנה את יציבותה של קטלוניה ושל ספרד כולה".

בציבור הקטלני, עורר נאומו של מלך ספרד פרצי צחוק. "זה היה נאום פתטי שכון לספרדים מחוץ לקטלוניה" אמר פליקס, תושב ברצלונה. "הוא לא דיבר לשני מיליון האזרחים שהצביעו ולאלו שמפגינים. הוא האשים את ממשלת קטלוניה כאילו שממשלת ספרד לא קשורה לעניין. אם זה מה שיש לו להגיד כבר עדיף שלא יאמר דבר".

ימים קשים עוברים על ספרד. בברצלונה נמשכות הפגנות המחאה נגד האלימות המשטרתית. אתמול היתה גם שביתה כללית בחבל. הנשיא המקומי קרלס פוצ'דמונט, מבהיר כי הכרזה על עצמאות קטלוניה היא עניין של ימים. ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי עסוק עכשיו בלגבש קואליציה רחבה ככל האפשר. מה מתכנן רחוי? אפשר רק לנחש. החוקה הספרדית מאפשרת לראש הממשלה לבטל את מוסדות החבל במקרה של מרד.

303 שנים חלפו בין פליפה החמישי הכובש לפליפה השישי המודאג ומצור מחודש על ברצלונה, פתאום נראה כמו תרחיש לא בהכרח בלתי אפשרי.

הפופולריים