פרס נובל לכימיה יוענק למפתחי טכנולוגיה לחקר המולקולות

פרס נובל לכימיה יוענק למפתחי טכנולוגיה לחקר המולקולות
ז'אק דובשה, יואכים פרנק וריצ'רד הנדרסון פיתחו שיטה המשפרת הדמיה של ביו-מולקולות. ועדת הפרס: "הטכנולוגיה הצעידה את הביו-כימיה לעידן חדש"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ז'אק דובשה, יואכים פרנק ריצ'רד הנדרסון
צילום: האתר הרשמי של פרס הנובל

פרס נובל לכימיה לשנת 2017 יוענק לשלושה חוקרים שפיתחו טכנולוגיה מיקרוסקופית המפשטת ומשפרת הדמיה של ביומולקולות - כך הודיעה היום (רביעי) ועדת הפרס. החוקרים הם ז'אק דובשה משוויץ, יואכים פרנק הגרמני-אמריקני וריצ'רד הנדרסון הסקוטי, שיזכו בפרס בסך 9 מיליון קרונות שבדיות – 1.1 מיליון דולר.

השלושה פיתוח מיקרוסקופ אלקטרוני קריוגני, שמסוגל להגדיל עצמים קטנים במיוחד פי 10 מיליון. "שיטה זו הצעידה את הביו-כימיה לעידן חדש", נימקו בוועדת הפרס את החלטתם. "חוקרים יכולים עתה להקפיא ביומולקולות בתנועה ולהדמות תהליכים כפי שלא יכלו לעשות בעבר, אשר חיונים הן להבנה הבסיסית של כימיית החיים והן לפיתוח של תרופות".

ביומיים האחרונים הוכרזו זוכי פרס נובל לפיזיקה ולרפואה. אתמול הודיעה הוועדה כי פרס נובל לפיזיקה יוענק למדענים ריינר וייס, בארי באריש וקיפ פורן, שגילו את גלי הכבידה, ובכך הוכיחו את התיאוריה של אלברט אינשטיין מלפני מאה שנים.

שלשום הודיעה הוועדה כי המדענים האמריקנים ג'פרי הול, מייקל יאנג ומייקל רוסבאש הם הזוכים בפרס נובל לרפואה על גילויים פורצי דרך בתחום השעונים הבילוגיים. בנימוק לזכייה פירטה הוועדה כי השלושה הצליחו לבודד את הגן בגוף השולט בקצב הביולוגי היומי אצל בני אדם ויצורים נוספים. קצב זה משפיע על שעות השינה של יצורים, התנהגותם ורמות ההורמונים המשתנות בגופם."גילוייהם מסבירים איך צמחים, חיות ובני אדם מסגלים את השעון הביולוגי שלהם כך שיתאים למהפכות בכדור הארץ. הם הצליחו להציץ לתוך השעון הביולוגי שלנו ולפענח את אופן הפעולה שלו".

הפופולריים