נשיא קטלוניה בנאום מיוחד: "עלינו ליישם את תוצאות משאל העם"

נשיא קטלוניה בנאום מיוחד: "עלינו ליישם את תוצאות משאל ה
לקראת ההכרזה הצפויה על עצמאות קטלוניה, מחריף העימות בין קארלס פוטצ'דמון למלך ספרד: "הוא התעלם ממיליוני קטלונים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים קטלונים
צילום: צילום: אי-פי

נשיא קטלוניה, קארלס פוטצ'דמון, אמר אמש (רביעי) בנאום מיוחד לאחר משאל העם הגורלי על עתיד חבל הארץ כי "צריך ליישם את התוצאות" - כלומר להכריז על עצמאות חרף המתיחות עם הרשויות בספרד. "זהו הזמן להתבוננות פנימית. דיאלוג והסכמה הם חלק מהתרבות הפוליטית של עמנו, אך ספרד לא נענתה בצורה חיובית לאף אחת מההצעות שלנו". הנשיא הקטלוני תקף את ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי ואמר כי "המדיניות שלו כלפי קטלוניה היא קטסטרופית".

פוטצ'דמון גם ניצל את נאומו כדי לתקוף את פליפה השישי מלך ספרד. "בנאום הטלוויזיוני שלו, הוא התעלם ממיליוני קטלונים", האשים.

יום קודם לכן קרא מלך ספרד בנאום מיוחד מהאזרחים הקטלונים להיות נאמנים למלוכה הספרדית. "ראינו התפתחויות בקטלוניה שמטרתן הסופית היא ניסיון של הממשלה הקטלונית להשתלט באופן לא חוקי על קטלוניה, להכריז עצמאות", אמר המלך. "הם הפרו את החוקה ואת מעמדם האוטונומי שמגן ומכיר במוסדות ההיסטוריים ובשלטון העצמי של הקטלנים. בהחלטות שלהם, הם באופן שיטתי הפרו נורמות שאושרו באופן חוקי והוכיחו חוסר נאמנות בלתי נסלח לכוחות המדינה. החברה הקטלנית שסועה וקרועה".

הפרלמנט הקטלוני צפוי לאשר פה אחד את תוצאות משאל העם ולהכריז על עצמאות מספרד ביום שני הקרוב. זאת למרות שספרד לא מכירה בתוצאות הבחירות ורשויות האכיפה ממדריר אף פעלו למנוע את קיומן, גם על ידי שימוש באלימות.

משאל העם, שנערך ביום ראשון האחרון, הסתיים בניצחון מוחץ - 90% הצביעו בעד היפרדות מספרד והכרזת עצמאות. במהלך היום התרחשו עימותים קשים עם המשטרה, במהלכם נורו כדורי גומי שפצעו מאות בני אדם ואף הוחרמו קלפיות רבות. 

נשיא קטלוניה גינה את האירועים ואמר כי "האלימות הבלתי מוצדקת, חסרת הפרופורציות והאחריות של ספרד היום לא רק שכשלה מלעצור את רצונם של הקטלנים להצביע... אלא גם עזרה להבהיר את כל הספקות שהיינו צריכים ליישב היום". סגנית ראש ממשלת ספרד, סוראיה דה בנטה מריה, דחתה את הטענות: "השוטרים פעלו במקצועיות ובאופן מידתי", אמרה בשיחה עם כתבים והוסיפה כי השלטון הקטלוני נוהג "בחוסר אחריות מוחלט". 

בחבל קטלוניה שבצפון מזרח ספרד חיים שבעה מיליון בני אדם וחצי, שחיים באוטונומיה בתחומים רבים. בקטלוניה, שבירתה ברצלונה, פועלים פרלמנט וממשלה נפרדים וכלכלתה מבוססת וגדולה מזו של פורטוגל. לפני כשבועיים, אחרי פסיקת בית המשפט החוקתי של ספרד, נעצרו 12 בכירים בממשלת קטלוניה. הודעת מדריד גררה גל הפגנות נרחב בקטלוניה, אולם הנשיא הכריז כי משאל העם ייערך כמתוכנן. 

פוטצ'דמון אמר בראיון ל"כאן" בשבוע שעבר כי הקטלנים נחושים להכריז על עצמאות כבר בימים הקרובים - אך בשום מקרה לא ישתמשו בדרכים אלימות להשגת המטרה. "לא מדובר במצב לא רגיל אבל ממשלתי כבר התמודדה עם מצבים מסוג זה והיא נקטה את כל האמצעים הנדרשים כדי שביום ראשון יהיו קלפיות, יהיו הצבעות, יהיו מרכזי הצבעה, אבל מעל הכל, יהיו מצביעים שהם אלה שיקבעו במשאל העם".

האזינו לראיון הבלעדי של נשיא קטלוניה לכאן רשת ב':

הפופולריים