רוסיה: "מקווים שטראמפ יקבל החלטה מאוזנת לגבי איראן"

רוסיה: "מקווים שטראמפ יקבל החלטה מאוזנת לגבי איראן"
שר החוץ הרוסי הגיב לדיווח שלפיו נשיא ארצות הברית לא יאשרר את הסכם הגרעין: "חשוב מאוד לשמר אותו בצורתו הנוכחית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וסרגיי לברוב
צילום: צילום: אי-פי

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, הביע הבוקר (שישי) תקווה כי ארצות הברית תמשיך לקיים את הסכם הגרעין עם איראן. על רקע הדיווחים שלפיהם הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, לא מתכוון לאשרר את ההסכם פעם נוספת, אמר לברוב כי "ארצות הברית היא חלק משמעותי וחשוב מההסכם".

במהלך ביקור מדיני בקזחסטן, אמר השר הרוסי: "אני מקווה שטראמפ יקבל החלטה מאוזנת אם להישאר מחויב להסכם עם איראן. חשוב מאוד לשמר את העסקה שהושגה, ומובן שארצות הברית היא גורם משמעותי מאוד בכך".

במקביל, התבטא היום גם עוזרו של נשיא איראן לנושא הגרעין, עלי אכבר סאלחי, והבהיר כי הסכם הגרעין עם המעצמות אינו פתוח למשא ומתן. סאלחי, המבקר באיטליה, אמר במסיבת עיתונאים כי ביטול של ההסכם ישפיע גם על המאמץ להגיע להסדר מול קוריאה הצפונית, משום שהיא "לא תשתכנע שיש טעם במשא ומתן".

אתמול דיווח "וושינגטון פוסט" כי נשיא ארצות הברית יודיע בשבוע הבא כי אין בכוונתו לאשרר מחדש את הסכם הגרעין עם איראן, משום שאינו תואם את האינטרס של ארצות הברית - ויעביר את ההחלטה לידי הקונגרס. לפי הדיווח, החלטתו של טראמפ תהיה הצעד הראשון בדרך לביטול הסכם הגרעין עם איראן, שנחתם ביולי 2015 בינה לבין שש המעצמות.

בחודש שעבר, כינה הנשיא טראמפ את הסכם הגרעין "בושה", והוסיף כי זו אחת העסקאות הגרועות עליה חתומה ארצות הברית. "לא נוכל לתת לממשל הרצחני להמשיך עם הפעילות שלו. לא נסכים לכך שתהיה לו אפשרות אחזקה של נשק גרעיני. לא שמעתם את הסוף בעניין הזה, תאמינו לי. הממשל האיראני חייב להפסיק לתמוך בטרוריסטים".

שגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, כבר רמזה בנאומה בתחילת החודש שעבר כי הנשיא טראמפ עלול שלא לאשרר את הסכם הגרעין בפני הקונגרס בשל הפרותיה של איראן. למרות זאת, היא הבהירה כי גם אם הנשיא לא יאשרר אותו, אין משמעות הדבר כי ההסכם יבוטל, משום שלקונגרס יינתנו 60 ימים להחליט בנושא.

לאחרונה איים המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, שמדינתו תגיב בעוצמה לכל "צעד שגוי" של ארצות הברית בסוגיית הסכם הגרעין. "האומה האיראנית עומדת איתנה, ומול צעד שגוי של 'האומה השתלטנית', תגיע תגובה של הרפובליקה האיסלאמית", צוטט חמינאי בתקשורת המקומית.

הפופולריים