"איך אבו מאזן ימגר את חמאס אחרי שישראל כשלה?"

"איך אבו מאזן ימגר את חמאס אחרי שישראל כשלה?"
בכיר חמאס מחמוד א-זהאר אמר כי יו"ר הרשות הפלסטינית לא מקובל על ידי עמו, וגם לא על העולם הערבי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן
צילום: צילום: פלאש 90

בכיר חמאס בעזה מחמוד א-זהאר אמר הבוקר (שבת) בראיון לערוץ טלוויזיה המקורב לאחים המוסלמים כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אינו מסוגל לגעת ב"נשק ההתנגדות" ברצועת עזה. "האם הוא או מישהו אחר יכול להתקרב לנשק הזה? הוא ניסה בשנת 2007 לחסל את נשק ההתנגדות וכשל, אז כיצד יעשה זאת עכשיו מול צבא שישראל נכשלה במיגורו?", תהה א-זהאר.

הבכיר הפלסטיני א-זהאר התייחס בביטול אל ראש הרשות הפלסטינית ואמר כי הוא לא מקובל על העם הפלסטיני בגדה ובעזה, וגם לא על העולם הערבי ועל מצרים בפרט שמעדיפה לדבריו את יריבו, מוחמד דחלאן. א-זהאר הסביר בראיון כי ארגונו משתף פעולה עם מצרים במאמץ הפיוס הנוכחי שהיא מובילה מאחר שמצרים היא השער היחיד של עזה, וחמאס בהיותו שולט בעזה - צריך לשרת את האוכלוסייה שתחת שלטונו ובפרט שמדובר בסוגיות הומניטריות כמו טיפול רפואי, חינוך וכדומה.

בתוך כך, ראש מערך הביטחון של חמאס בעזה, תוופיק אבו נעים, הודיע כי חמאס השלים את אזור החיץ הביטחוני שהקים בעברו הפלסטיני של גבול עזה-מצרים, שנועד לצרכי להידוק הפיקוח על הגבול ומניעת הסתננות והברחה של גורמי טרור ואמצעי לחימה מרצועת עזה לחצי האי סיני. במקביל, במסגרת מאבק חמאס בדאעש, נעצר הלילה ברפיח מבוקש בכיר המזוהה עם ארגון המדינה האסלאמית - נור עיסא, פלסטיני תושב מחנה הפליטים אל-בורייג', ששב מרצועה מלוב לפני כשנה והקים את הארגון "אחפאד א-סחאבה".

לפני כשלושה שבועות הודיע חמאס כי הוא מפרק את ממשלת הצללים שהקים בעזה, מסכים לקיום בחירות חדשות ומזמין את הממשלה הפלסטינית ברמאללה להגיע לעזה ולמלא את המוטל עליה. ההודעה פורסמה עם תום השיחות שקיימה משלחת של החמאס עם המודיעין המצרי בקהיר. 

בחמאס פתחו בדו שיח עם פתח על הקמת ממשלת אחדות, ושיחות הפיוס בין הצדדים נקבעו ליום שלישי הקרוב.

חמאס שולט ברצועת עזה משנת 2007, כשנתיים לאחר שזכה בבחירות האחרונות שהתקיימו ברשות הפלסטינית. בשנים האחרונות הוכרז מספר פעמים על הסכם פיוס בין הפתח שבגדה לחמאס שברצועה, אבל הצדדים לא הסכימו על מועד לקיום בחירות חדשות.

הפופולריים