מאות אלפים צעדו בברצלונה: "לא להיפרדות מספרד"

מאות אלפים צעדו בברצלונה: "לא להיפרדות מספרד"
מחאת ענק בבירת קטלוניה נגד עצמאות החבל. ראש ממשלת ספרד: "נשקול לפזר את הפרלמנט בקטלוניה ולקיים בחירות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההפגנה של מתנגדי העצמאות במרכז ברצלונה
צילום: צילום: אי-פי

מאות אלפי בני אדם יצאו היום (ראשון) לרחובות בירת קטלוניה, ברצלונה, על מנת להביע את התנגדותם להכרזה אפשרית של הקונגרס הקטלני בדבר היפרדות מספרד ועצמאות החבל. המפגינים צעדו במרכז ברצלונה והניפו את דגלי ספרד וקטלוניה, וכן כרוזים שבהם נכתב: "קטלוניה היא ספרד", ו"ביחד אנחנו חזקים".

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, אמר היום כי הוא אינו פוסל את האפשרות לפזר את ממשלת קטלוניה ולקיים בחירות מקומיות, וכן לבטל את האוטונומיה לה זוכה החבל, אם הפרלמנט הקטלני יכריז על עצמאות. האזהרה החמורה מגיעה זמן קצר לפני שהנשיא הקטלני, קרלס פוג'דמון, אמור לנאום בפרלמנט המקומי ביום שלישי, שם הוא צפוי להכריז באופן חד צדדי על עצמאות חבל קטלוניה.

"אנו מרגישים הן קטלנים והן ספרדים", אמר ארקאלי פונזה, מפגין בן 72. "אנו מתמודדים עם לא-נודע עצום. נראה מה יקרה השבוע, אבל אנחנו צריכים להתבטא באופן קולני מאוד כדי שיידעו מה אנו רוצים".

אתמול נערכה במדריד ובברצלונה צעדת הפגנה שמנתה אלפי בני אדם. המפגינים דרשו מהפוליטיקאים לקיים ביניהם דו-שיח ולפתור את המשבר. מארגני ההפגנות ביקשו מהמשתתפים ללבוש לבן ולא לשאת דגלים - לא של ספרד ולא של קטלוניה.

ב-1 באוקטובר התקיים משאל עם בקטלוניה בשאלת התנתקות מספרד ועצמאות החבל. במהלך יום ההצבעה נכנסו כוחות משטרה ומשמר האזרחי לחבל והתעמתו עם מצביעים. רשויות החירום בקטלוניה מסרו כי כ-300 בני אדם נפצעו בעימותים בין שוטרים לתושבים, ומשרד הפנים של ספרד מסר כי 11 שוטרים נפצעו. 

יום לאחר המשאל הודיעה הממשלה הקטלנית, כי בתום ספירת הקולות של כ-2.2 מיליון מצביעים, 90% מתושבי חבל קטלוניה הכריעו בעד היפרדות מספרד. ממשלת ספרד הכריזה כי המשאל משולל תוקף וכי אין בכוונתה להכיר בתוצאותיו.

ביום חמישי האחרון השעה בית המשפט החוקתי של ספרד את כינוס הפרלמנט של חבל קטלוניה שתוכנן להתקיים השבוע, בו תכננו נציגי החבל להכריז על עצמאותו.

הפופולריים