האמריקני ריצ'רד ת'יילר זכה בפרס נובל לכלכלה לשנת 2017

האמריקני ריצ'רד ת'יילר זכה בפרס נובל לכלכלה לשנת 2017
הוועדה היושבת בשבדיה הכריזה כי ת'יילר בן ה-72 יקבל את הפרס בגין תרומתו בחקר הכלכלה ההתנהגותית: "בנה גשר בין כלכלה לפסיכולוגית קבלת ההחלטות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ריצ'רד ת'יילר
צילום: צילום: אי-פי

האקדמיה השבדית למדעים הכריזה היום (שני) כי הכלכלן האמריקני ריצ'ארד ת'יילר הוא הזוכה בפרס נובל לכלכלה לשנת 2017. ת'יילר מתמחה בתחום הכלכלה ההתנהגותית ובוועדה נימקו את הבחירה בכך שהוא "הצליח לבנות גשר בין הניתוח הכלכלי לניתוח הפסיכולוגי של תהליך קבלת ההחלטות".

"ממצאיו האמפיריים ותובנותיו התיאורתיות הוכחו כשימושיים בתחום הכלכלה ההתנהגותית המתרחב במהירות", הסבירו עוד בוועדה. "זהו תחום שמשפיע עמוקות על הרבה מאוד תחומי מחקר במדיניות ובמחקר כלכלי". בעקבות הזכייה, ת'יילר יקבל סכום הנאמד בכ-1.1 מיליון דולר. ת'יילר, המלמד בבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת שיקגו, קיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת רוצ'סטר ב-1974. 

הפרס בכלכלה, הנקרא רשמית  פרס בנק שוודיה לכלכלה לזכרו של אלפרד נובל, מוענק החל משנת 1969. הפרס לא היה חלק מקבוצת הפרסים המקורית שנוסדה לפי צוואתו של הכימאי וממציא הדינמיט אלפרד נובל מ-1895.

ההכרזה חותמת את רשימת הזוכים בפרסי נובל לשנת 2017, שיוענקו בטקסים רשמיים כמדי שנה ב-10 בדצמבר, יום מותו של אלפרד נובל. פרס נובל לרפואה יוענק לשלושה חוקרים אמריקנים עבור גילויים פורצי דרך בתחום השעונים הבילוגיים; פרס נובל לפיזיקה יוענק לשלושה חוקרים שגילו את גלי הכבידה; פרס נובל לכימיה יוענק למפתחי טכנולוגיה לחקר המולקולות; פרס נובל לשלום יוענק לארגון לפירוז העולם מנשק גרעיני; ופרס נובל לספרות יוענק לסופר הבריטי קאזואו אישיגורו.

הפופולריים