"רוסיה קנתה מודעות בגוגל כדי להשפיע על הבחירות בארה"ב"

"רוסיה קנתה מודעות בגוגל כדי להשפיע על הבחירות בארה"ב"
הוושינגטון פוסט חשף כי סוכנים רוסים רכשו פרסומות בעשרות אלפי דולרים, בין היתר ביוטיוב ובג'ימייל, כדי לסייע לדונלד טראמפ להיבחר לנשיא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא רוסיה פוטין
צילום: צילום: אי-פי

ענקית האינטרנט גוגל חשפה  כי פעילים רוסים הוציאו עשרות אלפי דולרים על מודעות ביוטיוב, בג'ימייל, במנוע החיפוש של החברה ובאתרים נוספים במטרה להשפיע על מערכת הבחירות בארצות הברית לטובת הנשיא דונלד טראמפ. כך דווח היום (שני) בעיתון האמריקני "הוושינגטון פוסט".

על פי הדיווח, נראה כי המודעות לא הגיעו מאותה הישות שרכשה מודעות פרסום בפייסבוק וקשורה לקרמלין, מה שעשוי להצביע על מאמצים רוסיים להסתיר את הפעילות המקוונת שלהם - פעילות רחבת היקף להפצת מידע מוטעה. בגוגל טרם התייחסו לנושא. 

גוגל הפחיתה את האפשרות שרוסיה תוכל להשפיע על הפלטפורמות שלה, אולם פתחה בחקירה בנושא. גם טוויטר ופייסבוק אמרו כי הרוסים רכשו מודעות פרסום אצלן, והיו להם חשבונות ברשתות חברתיות אלה. גוגל מנהלת את עסק הפרסום המקוון הגדול ביותר בעולם, ויוטיוב הוא אתר הווידאו הגדול ביותר.

הקונגרס בארצות הברית פתח בכמה חקירות של התערבות רוסית בבחירות שהתקיימו בנובמבר 2016. מחוקקים משני צדי המתרס הפוליטי טענו כי רוסיה התכוונה להפיץ תעמולה ולסייע לטראמפ להיבחר לנשיא.

הילרי קלינטון ודונלד טראמפ במרוץ לנשיאות. צילום: אי-פי

נציגים של גוגל צפויים להעיד בפומבי לפני ועדות מודיעין של בית הנבחרים ושל הסנאט ב-1 בנובמבר, לצד בכירים בפייסבוק ובטוויטר, על הניסיונות הרוסיים להשתמש בפלטפורמות שלהם כדי להשפיע על הבחירות.

לפני כחודש חשפו בפייסבוק  כי חברת צללים רוסית, הקשורה לקרמלין, רכשה מודעות בסך של מאה אלף דולר. על פי אחראי האבטחה של פייסבוק, המודעות התמקדו בנושאים בוערים שנמצאים על סדר היום בנושאי גזע, זכויות להט"בים, נשיאת נשק והגירה.

המודעות נמצאו ביותר מ-450 חשבונות ועמודים מזוייפים שפייסבוק חסמה. החשדות נגד רוסיה הם שניסתה לפגוע בתדמיתה של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הילרי קלינטון, ובכך לעזור לדונלד טראמפ.

 

הפופולריים