דיווח: איראן ניסתה לרכוש באופן לא חוקי טכנולוגיות לתוכנית הגרעין שלה

דיווח: איראן ניסתה לרכוש טכנולוגיות לתוכנית הגרעין שלה
לפי פוקס ניוז, טהראן ביצעה באחרונה 32 ניסיונות רכש שנועדו לשפר את אמצעיה הצבאיים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיילים בצבא איראן בתמרון צבאי, במאי
צילום: צילום: אי-פי

איראן ניסתה לרכוש באופן לא חוקי יכולות טכנולוגיות עבור שימוש אפשרי בתכנית הגרעין ובטילים הבליסטיים שלה – כך דווח היום (שלישי) ברשת פוקס ניוז בהסתמך על שלושה דוחות מודיעניים גרמניים. המהלך הנוכחי, שמעלה חשש להפרת הסכם הגרעין שעליו חתמה הרפובליקה האיסלאמית עם שש המעצמות בקיץ 2015, מתפרסם ימים ספורים לפני הודעתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנוגע לאשרור ההסכם.

הדיווח הנוכחי מתבסס על דוחות מודיעין שנכתבו בחודשיים האחרונים. לפי ההערכות, איראן ביצעה 32 ניסיונות רכש, שנועדו לשפר את התכניות הצבאיות שלה. על פי אחד הדוחות, 32 הניסיונות בוצעו ממדינת נורדריין וסטפאליה שבמערב גרמניה. בשנה לפני כן תועדו 141 מקרים דומים. במסמך מוגדרת איראן כמדינה "שמפיצה כלי נשק גרעיניים, ביולוגיים או להשמדה המונית".

בדוח מודיעיני אחר, שחובר במדינת הסן, נכתב כי איראן, פקיסטאן, קוריאה הצפונית וסודאן משתמשות בתוכניות חילופי סטודנטים ואקדמאים כדי לבצע פעולות לא חוקיות הקשורות בתוכניות נשק גרעיני. עם זאת, דובר סוכנות המודיעין של הסן סירה להשיב לשאלה אם איראן מעורבת בעריכת מחקרים הקשורים בנושא שמתבצעים בגרמניה.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צפוי להודיע השבוע אם בכוונתו לאשרר מחדש את הסכם הגרעין עם איראן. בשבוע שעבר דווח ב"וושינגטון פוסט" כי טראמפ אינו מתכוון לעשות כן משום שלשיטתו הדבר אינו תואם את האינטרס של ארצות הברית, והוא יעביר את ההחלטה לידי הקונגרס. לפי הדיווח, החלטתו של הנשיא האמריקני תהיה הצעד הראשון בדרך לביטול הסכם הגרעין עם איראן, שנחתם ביולי 2015 בינה לבין שש המעצמות. בחודש שעבר כינה טראמפ את ההסכם "בושה". 

בתגובה, נשיא איראן חסן רוחאני הגן בסוף השבוע על הסכם הגרעין ואמר כי טראמפ לא יוכל לפגוע בו. "רשמנו הישגים בהסכם הגרעין שאי אפשר להחזיר לאחור. אף אחד לא יוכל לקחת את זה, לא טראמפ ולא אף אחד", אמר רוחאני בטקס באוניברסיטת טהרן והוסיף: "גם עשרה 'טראמפים' לא יבטלו את הישגי ההסכם".

הפופולריים