נשיא קטלוניה: "משעים את הכרזת העצמאות כדי לקיים דיאלוג עם ספרד"

נשיא קטלוניה: "חשוב שנפעל להפחית את המתיחות"
קרלס פוג'דימון הכריז כי חבל קטלוניה לא ייפרד לעת עתה מספרד: "חשוב להפחית את המתיחות". ממשלת ספרד: "דוחים את הכרזת העצמאות המרומזת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים נגד הכרזת עצמאות קטלוניה בברצלונה, שלשום
צילום: צילום: אי-פי

קטלוניה משעה לעת עתה את ההכרזה על היפרדות מספרד, על מנת לקיים דיאלוג מול הממשלה במדריד - כך הכריז הערב (שלישי) נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דימון, בנאום שנשא בפני הפרלמנט הקטלאני בנוגע למשאל העם שנערך בחבל בתחילת החודש. "חשוב שנפעל כדי להפחית את המתיחות ולא לתרום להחרפתה", הסביר פוג'דימון את ההחלטה שלא להכריז חד-צדדית על עצמאות. לצד זאת, הוא הדגיש כי "מיליוני קטלונים הרוויחו את הזכות לעצמאות".

"משאל העם הזה היה עניין של הגדרה עצמית. זוהי לא החלטה אישית, אלא תוצר של החלטה דמוקרטית", אמר הנשיא הקטלאני. פוג'דימון אמר כי הוא מבקש מנדט להכריז על עצמאות לקטלוניה, אך רק בתום משא ומתן עם ממשלת ספרד. בהמשך, האשים נשיא קטלוניה את השלטון במדריד באלימות נגד המצביעים במשאל העם: "העם הקטלאני החליט על עתידו ב-1 באוקטובר. זה היה יום של בחירות, ומצער שהן נערכו תחת אלימות משטרתית. שוטרים חבטו באזרחים תמימים, התמונות האלה היו מזעזעות".

"למרות הפחד, 2 מיליון בני אדם נענו לאתגר, התגברו על החשש ויצאו להצביע", המשיך נשיא קטלוניה. "הם לקחו את הסיכון הזה. עוד 770 אלף קטלאנים נוספים יכלו להצביע, אבל מנעו מהם את הזכות הזו". שעה קלה לאחר נאומו של פוג'דימון, הודיעה ממשלת ספרד כי היא "דוחה את הצהרת העצמאות המרומזת של חבל קטלוניה".

שוטרים נערכים לנאום של נשיא קטלוניה (צילום: אי-פי)

מניפים את דגל קטלוניה בברצלונה, היום (צילום: אי-פי)

הנאום של פוג'דימון אמור היה להיפתח ב-19:00, שעון ישראל, אך סמוך לתחילתו הודיעה הממשלה הקטלאנית כי הוא נדחה בשעה. לפי דיווחים של כלי תקשורת בקטלוניה, הסיבה לדחיית הנאום הייתה דרישת מפלגת CUP, החברה בקואליציה, כי נאומו של הנשיא יכיל "טקסט שיזכיר הכרזת עצמאות". עוד לפני הנאום, כוחות הביטחון של ספרד החלו להגביר את נוכחותם בנמלי התעופה ובתחנות הרכבת של קטלוניה.

גורם בחבל קטלוניה אמר לחדשות הערב בכאן 11 כי הנשיא פוג'דימון מחויב למהלך של היפרדות מספרד, אך למרות זאת, הוא "לא יפעל בחופזה", לדבריו. לפי דיווחים שונים בספרד, ייתכן כי יתקיים ניסיון נוסף להידברות בין הצדדים בניסיון להגיע לפשרה.

בשעות הלילה חתמו ממשלת קטלוניה, על כל מפלגות הקואליציה, על הצהרת עצמאות - שלא תיכנס בינתיים לתוקף בהתאם להצהרת הנשיא. ממשלת החבל הודיעה כי בכוונתה להמתין לתגובה מממשלת ספרד בטרם תחליט כיצד לפעול. 

מפגינים ממתינים לנאומו של קרלס פוג'דימון מחוץ לבניין הפרלמנט הקטלאני (צילום: אי-פי)

נשיא קטלוניה מגיע לבניין הפרלמנט (צילום: אי-פי)

במקביל לכינוס הפרלמנט הקטלאני, קהל רב התאסף מחוץ לבניין הפרלמנט כדי להפגין בעד עצמאות לחבל. לפי סוכנות AFP, ממשלת ספרד דחתה הצעה לגישור עם אחד ממנהיגי הבדלנים בחבל קטלוניה.

בשעות הצהריים דיווח אתר החדשות הספרדי "אל אספניול" כי ממשלת ספרד תציב אולטימטום של 24 עד 48 שעות לנשיא קטלוניה לבטל את הכרזת עצמאות החבל, אם וכאשר יעשה כן.

לפי הדיווח, לאחר שיפוג האולטימטום תפעיל מדריד את סעיף 155 בחוקה שמבטל את עצמאות חבל קטלוניה. הערב צפוי נשיא קטלוניה לנאום בפרלמנט המחוזי לראשונה מאז משאל העם, ולחשוף את תוכניותיו באשר לעצמאות החבל.  

לקראת הנאום בקטלוניה, ממשלת ספרד צייצה: "גאה להיות ספרדי"


האיחוד האירופי קרא לצדדים להיכנס למשא ומתן כדי לסיים את המשבר הפנים-ספרדי. "אנו קוראים לכל אלה המודאגים לסיים את העימות במהירות האפשרית ולפתוח בשיח", אמר דובר הארגון. לדבריו, "אלימות, כפי שאמרנו, לעולם אינה יכולה להיות כלי פוליטי".

שלשום צעדו מאות אלפי בני אדם לרחובות בירת קטלוניה, ברצלונה, על מנת להביע את התנגדותם להכרזה אפשרית של הקונגרס הקטלני בדבר היפרדות מספרד ועצמאות החבל. המפגינים צעדו במרכז ברצלונה והניפו את דגלי ספרד וקטלוניה, וכן כרוזים שבהם נכתב: "קטלוניה היא ספרד" ו"ביחד אנחנו חזקים". במשאל העם על עצמאות קטלוניה שנערך בתחילת החודש הצביעו 90% משני מיליון המצביעים בעד היפרדות מספרד. ביום המשאל, שמדריד קבעה שאינו חוקי, נפצעו מאות תושבים בעימותים עם כוחות המשטרה הרבים שנשלחו לקטלוניה. 11 שוטרים נפצעו גם כן במהומות. 

הפופולריים