איראן: "תהיה תגובה מוחצת לכל צעד אמריקני נגד הסכם הגרעין"

איראן: "תהיה תגובה מוחצת לכל צעד אמריקני נגד הסכם הגרעי
שר החוץ האיראני זריף אמר לחברי פרלמנט כי טהרן כבר הכינה צעדים לכל מהלך אמריקני נגד ההסכם. טראמפ צפוי לוותר על אישור ההסכם ולהעבירו לקונגרס
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן רוחנאי ושר החוץ זריף
צילום: צילום: אי-פי

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'אווד זריף, הבהיר היום (רביעי) שארצו תגיב בחריפות על כל צעד שתנקוט ארצות הברית נגד הסכם הגרעין. לפי אחד מחברי הפרלמנט בטהרן, הדברים נאמרו בישיבה סגורה בבית המחוקקים, וזריף אף הדגיש כי "אם יהיו צעדים כלשהם של האמריקנים נגד ההסכם, לאיראן תהיה תגובה מוחצת יותר". כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א.

חבר פרלמנט אחר ציין כי זריף אף פירט את התגובה שהכינה איראן לכל צעד שהאמריקנים עשויים לנקוט. שר החוץ האיראני הוסיף כי מדינות אירופה ימשיכו לתמוך בהסכם הגרעין ולא יושפעו מכל החלטה שיקבל הממשל בוושינגטון.    

בשבוע שעבר הבהיר עוזרו של נשיא איראן לנושא הגרעין, עלי אכבר סאלחי, כי הסכם הגרעין עם המעצמות אינו פתוח למשא ומתן.

לפי דיווחים בארה"ב, השבוע צפוי הנשיא דונלד טראמפ להודיע כי אין בכוונתו לאשרר מחדש את הסכם הגרעין עם איראן, משום שאינו תואם את האינטרס של ארצות הברית - ויעביר את ההחלטה לידי הקונגרס. לפי הדיווח, החלטתו של טראמפ תהיה הצעד הראשון בדרך לביטול הסכם הגרעין עם איראן, שנחתם ביולי 2015 בינה לבין שש המעצמות.

בחודש שעבר, כינה הנשיא טראמפ את הסכם הגרעין "בושה", והוסיף כי זו אחת העסקאות הגרועות עליה חתומה ארצות הברית. "לא נוכל לתת לממשל הרצחני להמשיך עם הפעילות שלו. לא נסכים לכך שתהיה לו אפשרות אחזקה של נשק גרעיני. לא שמעתם את הסוף בעניין הזה, תאמינו לי. הממשל האיראני חייב להפסיק לתמוך בטרוריסטים".

שגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, כבר רמזה בנאומה בתחילת החודש שעבר כי הנשיא טראמפ עלול שלא לאשרר את הסכם הגרעין בפני הקונגרס בשל הפרותיה של איראן. למרות זאת, היא הבהירה כי גם אם הנשיא לא יאשרר אותו, אין משמעות הדבר כי ההסכם יבוטל, משום שלקונגרס יינתנו 60 ימים להחליט בנושא.

לאחרונה איים המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, שמדינתו תגיב בעוצמה לכל "צעד שגוי" של ארצות הברית בסוגיית הסכם הגרעין. "האומה האיראנית עומדת איתנה, ומול צעד שגוי של 'האומה השתלטנית', תגיע תגובה של הרפובליקה האיסלאמית", צוטט חמינאי בתקשורת המקומית.

הפופולריים