טראמפ לא יאשרר את הסכם הגרעין: "העסקה - בושה נוראית לאמריקה"

טראמפ לא יאשרר את הסכם הגרעין: "העסקה - בושה לאמריקה"
רשת ABC דיווחה כי נשיא ארצות הברית יודיע מחר בנאומו שאיראן לא עמדה בתנאי ההסכם, ויעביר את ההחלטה לקונגרס. טראמפ: "העסקה הגרועה שראיתי מימיי"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צפוי להודיע רשמית כי הוא אינו מאשרר שוב את הסכם הגרעין בין המעצמות לבין איראן, כך דיווחה לפנות בוקר (חמישי) רשת ABC האמריקנית. לפי הדיווח, טראמפ יודיע כי איראן לא עמדה בתנאי ההסכם שנחתם ב-2015.

בתדרוך שמסרו אמש לכתבים בבית הלבן, טענו היועץ לביטחון לאומי, הרברט מקמאסטר, ושר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, כי טראמפ יודיע על החלטתו בנאום שיישא מחר. לפי החוק האמריקני, הנשיא מחויב למסור עד 15 באוקטובר, יום ראשון, אם איראן עמדה בהסכם.

בשיחה עם רשת פוקס ניוז, אמר אמש טראמפ כי הסכם הגרעין עם איראן הוא "בושה נוראית לאמריקה" וכי מדובר "בעסקה הגרועה ביותר שראה מימיו". אם טראמפ אכן יכריז כי הוא אינו מאשרר את ההסכם, ההחלטה תעבור לקונגרס האמריקני, שיצטרך להחליט בתוך חודשיים אם להטיל סנקציות חדשות נגד הרפובליקה האסלאמית.

אתמול הבהיר שר החוץ של איראן, מוחמד ג'אווד זריף, כי ארצו תגיב בחריפות על כל צעד שתנקוט ארצות הברית נגד הסכם הגרעין. לפי אחד מחברי הפרלמנט בטהרן, הדברים נאמרו בישיבה סגורה בבית המחוקקים, וזריף אף הדגיש כי "אם יהיו צעדים כלשהם של האמריקנים נגד ההסכם, לאיראן תהיה תגובה מוחצת יותר". 

חבר פרלמנט נוסף באיראן ציין כי זריף אף פירט את התגובה שהכינה טהרן לכל צעד שהאמריקנים עשויים לנקוט.לפי הדיווח של סוכנות הידיעות האיראנית אירנא, שר החוץ זריף טען כי מדינות אירופה ימשיכו לתמוך בהסכם הגרעין ולא יושפעו מכל החלטה שיקבל הממשל בוושינגטון.    

לאחרונה איים גם המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, שמדינתו תגיב בעוצמה לכל "צעד שגוי" של ארצות הברית בסוגיית הסכם הגרעין. "האומה האיראנית עומדת איתנה, ומול צעד שגוי של 'האומה השתלטנית', תגיע תגובה של הרפובליקה האיסלאמית", צוטט חמינאי בתקשורת המקומית.

הפופולריים