טראמפ יישא היום דברים על איראן; צפוי להודיע על אי אשרור הסכם הגרעין

טראמפ יישא היום דברים על איראן; צפוי להודיע על אי אשרור
ראש הסגל קלי: הנשיא חשב עמוקות על הנושא האיראני והוא לא היחיד שחושב שהעסקה הזאת היא לא טובה וכי היא לא תועיל לארה"ב בטווח הבינוני והארוך
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ישא ביום שישי ב-19:45 שעון ישראל דברים לאומה בנוגע לאיראן. טראמפ צפוי להודיע רשמית כי הוא אינו מאשרר שוב את הסכם הגרעין בין המעצמות לבין איראן. לפי הדיווחים טראמפ יודיע כי איראן לא עמדה בתנאי ההסכם שנחתם ב-2015. גרמניה אמרה כי הצעד הצפוי של טראמפ תוקע טריז בן אירופה וארצות הברית ודוחף את אירופה קרוב יותר לרוסיה ולסין.

הגנרל קלי, ראש הסגל של הבית הלבן אמר היום בתדרוך היומי לתקשורת כי הנשיא חשב עמוקות על הנושא האיראני והוא לא היחיד שחושב שהעסקה הזאת היא לא טובה וכי היא לא תועיל לארה"ב בטווח הבינוני והארוך. עוד אמר קלי כי טראמפ אמר מספר פעמים כי זה יכול להיות נהדר להיפטר מנשק גרעיני.

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'אווד זריף, הבהיר אתמול שארצו תגיב בחריפות על כל צעד שתנקוט ארצות הברית נגד הסכם הגרעין. לפי אחד מחברי הפרלמנט בטהרן, הדברים נאמרו בישיבה סגורה בבית המחוקקים, וזריף אף הדגיש כי "אם יהיו צעדים כלשהם של האמריקנים נגד ההסכם, לאיראן תהיה תגובה מוחצת יותר". כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א.

לפי החוק האמריקני, הנשיא מחויב למסור עד 15 באוקטובר, יום ראשון, אם איראן עמדה בהסכם. בשיחה עם רשת פוקס ניוז, אמר השבוע טראמפ כי הסכם הגרעין עם איראן הוא "בושה נוראית לאמריקה" וכי מדובר "בעסקה הגרועה ביותר שראה מימיו". אם טראמפ אכן יכריז כי הוא אינו מאשרר את ההסכם, ההחלטה תעבור לקונגרס האמריקני, שיצטרך להחליט בתוך חודשיים אם להטיל סנקציות חדשות נגד הרפובליקה האסלאמית.

לקראת נאומו בעצרת הכללית של האו"ם בספטמבר, הזהיר נשיא ארצות הברית כי מדינתו "לא תרשה הסכם גרעין שנאכף ברפיון" וכי "ננטוש את ההסכם עם איראן אם האו"ם לא יהיה קשוח".

הפופולריים