טראמפ צפוי להכריז היום: איראן לא עמדה בתנאי הסכם הגרעין

טראמפ צפוי להכריז היום: איראן לא עמדה בתנאי הסכם הגרעין
נשיא ארה"ב אמור להציג הערב את המדיניות החדשה של הממשל האמריקני כלפי איראן. ההערכה: יצהיר כי טהראן לא עמדה בהסכם הגרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בבית הלבן, אתמול
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צפוי להכריז הערב (שישי) כי איראן לא עמדה בתנאי הסכם הגרעין ובמקביל יציג את מדיניותו החדשה כלפי טהראן.

לפי הבית הלבן, המדיניות החדשה תתמקד בניטרול כוחה האזורי של איראן ותמיכתה בטרור, בהפסקת הסיוע של משמרות המהפיכה האיראניים לארגוני טרור, ובעצירת תוכנית הטילים של איראן. כמו כן, נאמר כי הממשל מחויב למנוע מאיראן מלהשיג נשק גרעיני.

במסמך עקרונות שפרסם הבית הלבן, נאמר כי ממשל אובמה התמקד רק בתוכנית הגרעין האיראנית ובכך איפשר לאיראן להגביר את השפעתה השלילית באזור. ״ממשל טראמפ לא יחזור על טעות זו,״ נאמר במסמך.

תשומת לב מיוחדת ניתנת במדיניות החדשה למשמרות המהפיכה האיראניים וארה"ב קוראת לכל שותפותיה בעולם לפעול יחד לעצירת השפעתו של הארגון. בנאומו צפוי טראמפ לנקוב בשורת צעדים מעשיים שהוא מציע כיד להשיג את מטרות המדיניות החדשה.

אתמול אמר הגנרל קלי, ראש הסגל של הבית הלבן, בתדרוך היומי לתקשורת, כי הנשיא חשב עמוקות על הנושא האיראני והוא לא היחיד שחושב שהעסקה הזאת היא לא טובה וכי היא לא תועיל לארה"ב בטווח הבינוני והארוך. עוד אמר קלי כי טראמפ אמר מספר פעמים כי זה יכול להיות נהדר להיפטר מנשק גרעיני.

דובר הקרמלין, דמיטרי פסקרוב, אמר היום כי אם ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין עם איראן, יהיו לכך השפעות שליליות ברמה קיצונית. פסקוב טען כי "אנו יודעים שאיראן תפרוש מהסכם הגרעין אם ארה"ב תעשה זאת".

דובר הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, אמר היום כי "עמדת ארה"ב בנוגע להסכם הגרעין תוביל לכאוס בינלאומי, וכל צעד של ארה"ב נגד הסכם הגרעין יהווה עילבון כלפי האו"ם". שר החוץ של איראן, מוחמד ג'אווד זריף, הבהיר אתמול שארצו תגיב בחריפות על כל צעד שתנקוט ארצות הברית נגד הסכם הגרעין. לפי אחד מחברי הפרלמנט בטהרן, הדברים נאמרו בישיבה סגורה בבית המחוקקים, וזריף אף הדגיש כי "אם יהיו צעדים כלשהם של האמריקנים נגד ההסכם, לאיראן תהיה תגובה מוחצת יותר". כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א.

לפי החוק האמריקני, הנשיא מחויב למסור עד 15 באוקטובר, יום ראשון, אם איראן עמדה בהסכם. בשיחה עם רשת פוקס ניוז, אמר השבוע טראמפ כי הסכם הגרעין עם איראן הוא "בושה נוראית לאמריקה" וכי מדובר "בעסקה הגרועה ביותר שראה מימיו". אם טראמפ אכן יכריז כי הוא אינו מאשרר את ההסכם, ההחלטה תעבור לקונגרס האמריקני, שיצטרך להחליט בתוך חודשיים אם להטיל סנקציות חדשות נגד הרפובליקה האסלאמית.

לקראת נאומו בעצרת הכללית של האו"ם בספטמבר, הזהיר נשיא ארצות הברית כי מדינתו "לא תרשה הסכם גרעין שנאכף ברפיון" וכי "ננטוש את ההסכם עם איראן אם האו"ם לא יהיה קשוח".

הפופולריים