טראמפ לא יודיע על פרישה מהסכם הגרעין

טראמפ לא יודיע על פרישה מהסכם הגרעין
טראמפ יציע לקבוע מנגונני ענישה אם איראן תפר את הסכם הגרעין, אך לא יפרוש ממנו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לא יבקש מהקונגרס לחדש את העיצומים ולא יביא לפרישה מהסכם הגרעין - כך אמר הערב (שישי) שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, בתדרוך לקראת נאום הנשיא. טראמפ יודיע בנאומו היום כי איראן אינה עומדת בהסכם הגרעין עמה מכיוון שהתועלת שהוא מביא לבטחונה הלאומי של ארצות הברית אינה עומדת ביחס ישיר להקלות לה זכתה איראן כחלק מההסכם.

במקום פרישה מהסכם הגרעין, טראמפ יציע לשנות את החוק האמריקני באופן שיקבע מנגנונים לטיפול בשאלות הצטיידותה של איראן בטילים, תמיכתה בטרור ומעורבותה השלילית באזור. לפי תכנית טראמפ, החוק האמריקני החדש יכלול מנגנוני הפעלה אוטומטיים להטלת סנקציות על איראן אם תחרוג מהמותר בתחום הגרעין, הטילים או הטרור.

לחוק זה, בניגוד להסכם הגרעין, לא יהיה מועד תפוגה וכך - טראמפ מאמין - ניתן יהיה להבטיח שאיראן לא תפתח נשק גרעיני גם אחרי שהסכם הגרעין יסתיים. "אנחנו חושבים שזו הדרך לנסות ולתקן את ההסכם", אמר טילרסון, "אולי לא נצליח לתקן את זה ואולי אז נמצא עצמנו מחוץ להסכם, אבל לפני שעושים זאת, אנחנו ננסה לתקן את זה". שר החוץ ציין כי "הנשיא טראמפ לא מאד אופטימי, אבל מוכן לנסות".

הצעתו של הנשיא תלויה בהסכמת הקונגרס לשנות את החוק האמריקני הקיים. בממשל מקווים כי שינוי החקיקה יכול להעשות תוך שלושה חודשים.
בנוסף טראמפ יסמיך את שר האוצר להטיל עיצומים על חברים במשמרות המהפכה האיראניים אשר מעורבים ישירות בסיוע לטרור. המדובר הוא בסנקציות נקודתיות מצומצמות בלבד. הממשל דחה רעיון להכריז על כל משמרות המהפיכה כארגון טרור. שר החוץ טילרסון והיועץ לבטחון לאומי מק'מאסטר אמרו כי הממשל נמצא במגעים עם הקונגרס בנושא זה כבר זמן רב וכי במקביל התנהלו גם שיחות עם האירופים ועם האיראנים על שינוי המדיניות.

הפופולריים