טראמפ: לא אאשרר את הסכם הגרעין עם איראן

טראמפ: לא אאשרר את הסכם הגרעין עם איראן
נתניהו בירך את טראמפ ואמר כי מדובר ב"החלטה אמיצה שנועדה לתקן עסקה גרועה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנשיא טראמפ בבית הלבן
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טרמאפ, אמר הערב (שישי) כי איראן הפרה כמה פעמים את הסכם הגרעין שנחתם איתה לפני שנתיים והודיע על צעדים חדשים שיינקטו נגדה.

בנאום מיוחד שנשא על איראן, אמר הנשיא כי הסכם הגרעין הוא אחד ההסכמים הגרועים ביותר שארצות הברית היתה מעורבת בהם. הנשיא אמר כי מאז נחתם ההסכם, טהרן הגבירה את תוקפנותה. הוא ביקש מהקונגרס לתקן את החוק הקיים ואיים אם הקונגרס לא יעשה זאת, יש בכוחו לבטל את ההסכם בעצמו.

"המשטר האיראני נשאר התומך העיקרי בטרור, מאיים על העולם החולפי ומדכא את אזרחיו", אמר טראמפ, "תוך כמה שנים, כשהסנקציות יוסרו, איראן תוכל להשיג נשק גרעיני. כנשיא ארצות הברית - הדבר לא מקובל עליי".

לפני כניסת השבת, שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, עדכן את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפרטי האסטרטגיה האמריקנית החדשה. בהודעה מוקלטת שפרסם, נתניהו אמר כי הנשיא עמד באומץ מול משטר הטרור של טהרן. הוא הוסיף כי "אם הסכם הגרעין לא יתוקן, איראן תחזיק בתוך כמה שנים בארסנל של נשק גרעיני וזו תהיה סכנה לעתיד של כולנו. ישראל מברכת על ההזדמנות לתקן את ההסכם, על כל ממשלה אחראית וכל מי שדואג לשלום ולבטחון בעולם לעשות זאת גם כן". גם יושב ראש המחנה הציוני, אבי גבאי, ברך על החלטתו של הנשיא טראמפ לפגוע כלכלית במערכת הטרור של משמרות המהפכה. לדברי גבאי "השלב הבא הוא תיקון ההסכם והארכתו כך שאיראן לא תוכל לחזור ולהעשיר אורניום".

מנגד, מנהיגי גרמניה, בריטניה, וצרפת פרסמו הודעה משותפת בעקבות נאומו של הנשיא טראמפ ובה הם מביעים דאגה מהחלטתו שלא לאשרר את הסכם הגרעין עם איראן. שלושת המנהיגים - אנגלה מרקל, תרזה מיי ועמנואל מקרון - אמרו כי הם נשארים מחוייבים להסכם וקוראים לממשל ולקונגרס האמריקני להביא בחשבון את ההשלכות שעלולות להיות על ביטחונה של ארצות הברית ועל בעלות בריתה. מנהיגי אירופה ציינו כי בד בבד עם פעילותם לשמור על ההסכם, הם שותפים לדאגה בקשר לתכנית הטילים הבליסטיים של איראן.

נשיא איראן, חסן רוחאני, הגיב לנאומו של טראמפ ואמר כי ארצו תהיה מחויבת להסכם הגרעין כל עוד הוא משרת את האינטרסים הלאומיים שלה וכי תרחיב את תכנית הטילים הבליסטיים על אף הלחץ של ארצות הברית. בנאום בטלויזיה של איראן אמר רוחאני כי הסכם הגרעין אינו נתון למשא ומתן וכי החלטתו של הנשיא טראמפ שלא לאשרר אותו תגרום לבידודה של ארצות הברית.

"הסכם הגרעין לא נתון למשא ומתן בשום פנים ואופן. טראמפ לא מכיר את ההיסטוריה שלנו, דבריו מלאים בקללות והאשמות שווא נגד העם האיראני", תקף רוחאני, "המדינה היחידה שהשתמשה בנשק גרעיני היא ארצות הברית. העם האיראני לא ייכנע ללחצים - לא נכנענו בעבר ולא ניכנע גם עכשיו".

הפופולריים