שר החוץ האיראני הגיב לטראמפ: "כל האיראנים הם משמרות המהפכה"

שר החוץ האיראני הגיב לטראמפ: "כל האיראנים הם משמרות המה
אמש הכריז נשיא ארה"ב כי יטיל עיצומים על משמרות המהפכה וכינה אותם "כוחות טרור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר החוץ האיראני מוחמד זריף
צילום: צילום: אי-פי

שר החוץ האיראני מוחמד ג'ואד זריף הגיב היום (שבת) לנאומו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמש, וכתב בציוץ בחשבון הטוויטר שלו: "היום כל האיראנים הם משמרות המהפכה - בנים, בנות, נשים וגברים. אנו עומדים איתן לצד אלה המגנים עלינו ועל האזור מפני תוקפנות וטרור".

אמש נשא הנשיא טראמפ נאום מיוחד על איראן, ובו הכריז על צעדים חדשים שיינקטו נגדה, אך לא פרש מהסכם הגרעין שנחתם עמה לפני שנתיים. טראמפ אמר כי המדיניות החדשה נוגעת לתוכנית הגרעין של איראן, לתמיכתה בטרור ולמעורבותה השלילית באיזור. הוא הורה לממשל לפעול בתאום עם הקונגרס לתקן את הפגמים הרבים בהסכם והזהיר כי אם הקונגרס לא יעשה זאת, יש בכוחו לבטל את ההסכם בעצמו. הנשיא הודיע על הטלת עיצומים על משמרות המהפכה של איראן, וכינה אותם "כוחות טרור".

"המשטר האיראני נשאר התומך העיקרי בטרור, מאיים על העולם החופשי ומדכא את אזרחיו", אמר טראמפ, "תוך כמה שנים, כשהסנקציות יוסרו, איראן תוכל להשיג נשק גרעיני. כנשיא ארצות הברית - הדבר לא מקובל עליי".

ברחוב האיראני הגיבו בזעם לנאומו של טראמפ, ובפרט לכך שכינה את המפרץ הפרסי "המפרץ הערבי". "ההצהרות של טראמפ כל כך מגוחכות שהן כל כך שהן עובדות לטובת איראן. אנשים פה לקחו קשה את בחירת המילים ב'המפרץ הערבי', אמר עבאס, בנקאי בשנות ה-40 לחייו לסוכנות הידיעות AFP. לילה, בעלת חנות בשנות ה-40 לחייה אמרה כי "האיש הזה כל כך שונא את איראן שאפילו אם אנחנו לא תומכים במשטר ורעיונותיו, אנחנו מוצאים את עצמנו תומכים בו ובמשמרות המהפכה".

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נואם אמש (צילום: אי-פי)

נשיא איראן, חסן רוחאני, הגיב לנאומו של טראמפ ואמר כי ארצו תהיה מחויבת להסכם הגרעין כל עוד הוא משרת את האינטרסים הלאומיים שלה וכי תרחיב את תכנית הטילים הבליסטיים על אף הלחץ של ארצות הברית. בנאום בטלוויזיה האיראנית אמר רוחאני כי הסכם הגרעין אינו נתון למשא ומתן וכי החלטתו של הנשיא טראמפ שלא לאשרר אותו תגרום לבידודה של ארצות הברית. הוא הוסיף כי איראן מעולם לא נכנעה ללחץ זר ולעולם לא תעשה זאת.

ראש הממשלה נתניהו ברך את הנשיא טראמפ על נאומו. בהודעה מוקלטת שפרסם, אמר נתניהו כי הנשיא עמד באומץ מול משטר הטרור של טהרן. הוא הוסיף כי אם הסכם הגרעין לא יתוקן, תחזיק איראן בתוך כמה שנים בארסנל של נשק גרעיני וזו תהיה סכנה לעתיד של כולנו.

הפופולריים