סעודיה ומצרים בירכו על נאום טראמפ: "אסטרטגיה נחרצת נגד איראן"

סעודיה ומצרים בירכו על נאום טראמפ: "אסטרטגיה נחרצת נגד
בריאד, קהיר ובירות ערביות נוספות קיבלו בסיפוק את נאומו של נשיא ארצות הברית בנוגע להסכם הגרעין: "טראמפ מחויב להתמודד עם האתגרים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ לצד מלך סעודיה סלמאן
צילום: צילום: אי-פי

סעודיה, מצרים ובחריין פרסמו אמש (שבת) הודעות רשמיות שבהן הן מברכות את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על נאומו ביום שישי האחרון בנוגע להסכם הגרעין עם איראן. בהודעה שפורסמה בריאד נמסר כי מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, אף שוחח עם טראמפ בטלפון והודה לו על "האסטרטגיה האמריקנית הנחרצת נגד איראן".

"המלך סלמאן הדגיש כי ארצות הברית מקפידה על שיתוף הפעולה עם בעלות בריתה", נאמר בהודעה מטעם בית המלוכה הסעודי. עוד נאמר כי המלך סלמאן בירך את הנשיא האמריקני, שהאשים את איראן בהפרה של ההסכם עם המעצמות, על "מחויבותו להתמודד עם האתגרים, שבראשם מדיניותה התוקפנית של איראן באזור".

גם משרד החוץ של מצרים פרסם הודעה שבה שיבח את נאומו של דונלד טראמפ. "מצרים עקבה בעניין אחר פרטי האסטרטגיה של נשיא ארצות הברית כלפי איראן, שגורמת לאי יציבות בקרב מדינות האזור", נמסר מקהיר. "מצרים תמיד עמדה על כך שיש לחזק את האמון בין מדינות שאינן מהוות איום על היציבות והביטחון, ולהתייצב נגד התערבות שלילית בענייניהן הפנימיים".

בחריין הצטרפה אף היא לתגובות על נאומו של טראמפ ומסרה כי היא מברכת על האסטרטגיה של נשיא ארצות הברית כלפי האתגר הנשקף מאיראן. בנסיכות שבמפרץ שיבחו את "מדיניותו התקיפה של טראמפ, והתעקשותו למנוע הפצת כאוס ולעמוד מול ניסיונותיה של איראן לייצא טרור".

בנאום שנשא טרמאפ ביום שישי הוא הצהיר כי איראן הפרה כמה פעמים את הסכם הגרעין שנחתם איתה ב-2015, והודיע על שורת צעדים שיינקטו נגד הרפובליקה האסלאמית.  והודיע על צעדים חדשים שיינקטו נגדה, בהם צעדים נגד משמרות המהפכה. "הסכם הגרעין הוא אחד ההסכמים הגרועים ביותר שארצות הברית היתה מעורבת בהם", הכריז טראמפ.

לדברי נשיא ארצות הברית, מאז נחתם ההסכם, איראן "רק הלכה והגבירה את תוקפנותה". טראמפ ביקש מהקונגרס לתקן את החוק הקיים ואיים כי אם הקונגרס לא יעשה זאת, יש בכוחו לבטל את ההסכם בעצמו: "המשטר האיראני נשאר התומך העיקרי בטרור, מאיים על העולם החולפי ומדכא את אזרחיו. תוך כמה שנים, כשהסנקציות יוסרו, איראן תוכל להשיג נשק גרעיני. כנשיא ארצות הברית, הדבר לא מקובל עליי".

הפופולריים