כ-30 הרוגים בשריפות בפורטוגל וספרד; סופה עזה מכה באירלנד

כ-30 הרוגים בשריפות בפורטוגל וספרד; סופה עזה באירלנד
רשויות החירום במדינות נאבקות בכ-250 שריפות, שלפי הערכות נגרמו מהצתות; באירלנד מוגדרת אופליה כסופה הגרועה מאז 1961
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שריפה בפורטוגל, לפנות בוקר
צילום: צילום: אי-פי

לפחות 30 בני אדם נהרגו וכ-50 נפצעו ביותר מ-200 שריפות שפרצו אתמול (ראשון) בפורטוגל וספרד. עשרות בני אדם נעדרים.

רשויות החירום בשתי המדינות מסרו כי הכבאים בפורטוגל פועלים לכבות 145 דליקות, ומאה בספרד השכנה. ממשלת פורטוגל ביקשה הכריזה על מצב חירום בצפון המדינה וביקשה סיוע בינלאומי. שרת הפנים של פורטוגל, קונסטנסה אורבנו דה סוסה, אמרה כי "אנחנו מתמודדים עם תנאי מזג אוויר חדשים... בעידן שינויי אקלים, אסונות כאלה הופכים למציאות בכל העולם". ואולם גורמים רשמיים בשתי המדינות אמרו כי מקור כמה מהשריפות הוא בהצתות.

דליקה בפורטוגל, לפנות בוקר (צילום: אי-פי)

סוכנות ההגנה האזרחית בפורטוגל מסרה כי מניין ההרוגים עלול לעלות, וכן כי יותר מ-5,300 כבאים משתתפים בפעולות הכיבוי. דוברת הארגון, פטריסיה גספר, אמרה כי מצבם של 15 פצועים קשה, וכי המשטרה ורשויות החירום האחרות מנסות לאתר את הנעדרים. לדבריה, מצב הדליקות עדיין "קריטי" בגלל הטמפרטורה הגבוהה (מעל ל-30 מעלות), אך מזג האוויר צפוי להתקרר וייתכן גשם. במחוז גליסיה שבספרד נהרגו ביממה החולפת שלושה בני אדם בכמאה שריפות. ראש המחוז האשים כי רוב השריפות החלו בהצתות.

ביוני האחרון נהרגו 64 בני אדם בשריפת ענק ביער במרכז פורטוגל. הממשלה הואשמה בתגובה איטית לכיבוי, בחוסר יעילות וכי לא פעלה למנוע את הדליקה.

במקביל, סופה טרופית עזה, אופליה, הכתה היום באירלנד והוגדרה כגרועה ביותר זה 50 שנה. צעירה אחת נהרגה מנפילת עץ על מכוניתה. בסופה, שהוגדרה תחילה כהוריקן, נשבו רוחות במהירות כ-180 קילומטר בשעה, נפלו עצים ועמודי חשמל רבים ונצפו גלים בגובה עשרה מטרים. כ-200 אלף בתים נותקו מחשמל וכ-150 טיסות בוטלו. בנוסף, בתי ספר, בתי חולים נסגרו וכוחות צבא הוזעקו כדי להציב מחסומים נגד הצפות.

רשויות החירום במדינה קראו לתושבים להישאר בבתיהם. על פי הערכות, הסופה תגיע בשעות הלילה אל סקוטלנד וצפויה לחולל הרס גם שם.


הפופולריים