קוריאה הצפונית: "מלחמה גרעינית עלולה לפרוץ בכל רגע"

קוריאה הצפונית: "מלחמה גרעינית עלולה לפרוץ בכל רגע"
סגן השגריר באו"ם של הדיקטטורה המסוגרת קרא למדינות הארגון לא להצטרף לפעולה צבאית נגד ארצו: "ארה"ב לא תחמוק מעונש אם תעז לפלוש"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און
צילום: צילום: אי-פי

סגן השגריר של קוריאה הצפונית באו"ם, קים אין ריונג, איים אמש (שני) כי מלחמה גרעינית בהשתתפות ארצו עלולה לפרוץ "בכל רגע", לדבריו. "הטילים הבליסטיים שלנו יכולים לכסות את כל שטח ארצות הברית – אם תעז לפלוש ולו באינץ' בודד", אמר סגן השגריר בהערות כתובות שהועברו מטעמו בדיון העצרת הכללית שעסק בנשק גרעיני. הוא קרא ליתר המדינות שלא להצטרף לפעולה צבאית נגד קוריאה הצפונית.

"כל עוד אף אחד לא ישתתף בפעולות של צבא ארצות הברית נגד קוריאה הצפונית, אין לנו שם כוונה להשתמש או לאיים בנשק גרעיני נגד מדינה אחרת", הצהיר ריונג. יחד עם זאת, הוא שיגר מסר מאיים לוושינגטון: "אם ארצות הברית תעז לפלוש לטריטוריה הקדושה שלנו, אפילו באינץ' אחד – היא לא תוכל לחמוק מעונש חמור בכל נקודה על הגלובוס".

סגן השגריר הקוריאני כתב עוד בהערות כי "אלא אם המדיניות העוינת והאיום הגרעיני של ארצות הברית יוסר לחלוטין - לעולם לא נעלה בשולחן המשא ומתן את נושא הנשק הגרעיני והטילים הבליסטיים שלנו, תחת שום נסיבות שהן".

מנגד, סגן שר החוץ האמריקני, ג'ון סליבאן, העביר דווקא מסר מרוכך לעבר פיונגיאנג. במסיבת עיתונאים שקיים ביפן לאחר פגישה עם עמיתו המקומי, אמר סליבאן כי ארצות הברית איננה פוסלת אפשרות לקיים שיחות ישירות מול קוריאה הצפונית. "אנחנו לא פוסלים את התרחיש הזה", הצהיר סגן השר האמריקני.

לדברי סליבאן, "הפוקוס שלנו הוא במישור הדיפלומטי על מנת לפתור את הבעיה הזו של קוריאה הצפונית. לצד זאת, אנחנו מוכרחים להיות מוכנים לתרחיש הגרוע ביותר אם הדיפלומטיה הזו תיכשל, ביחד עם בעלות בריתנו, יפן וקוריאה הדרומית".

בתוך כך, ארצות הברית וקוריאה הדרומית הודיעו הלילה כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צפוי לנאום בפני הפרלמנט בסיאול במהלך ביקורו בבירה הדרום קוריאנית בעוד כשבועיים. זה יהיה נאום ראשון של נשיא אמריקני בפרלמנט של קוריאה הדרומית מאז הנשיא ביל קלינטון. טראמפ צפוי לבקר גם ביפו ובסין, ומומחים הביעו חשש כי קוריאה הצפונית תנקוט צעד הפגנתי נוסף בסמוך לביקור.

"לא מעוניינים בדיפלומטיה עם ממשל טראמפ"

אמש אישר גורם רשמי בקוריאה הצפונית כי פיונגיאנג מחויבת לפתח טיל בליסטי ארוך טווח המסוגל, לטענתו, להגיע "כל הדרך לחוף המזרחי של ארצות הברית". בראיון ל-CNN הוסיף הגורם כי עד שתושג המטרה, מדינתו לא מעוניינת בדיפלומטיה.

"לפני שנוכל לעסוק בדיפלומטיה עם ממשל טראמפ, ברצוננו לשלוח מסר ברור שלקוריאה הצפונית יש יכולת הגנתית והתקפית מהימנה כדי להתמודד עם כל איום של ארצות הברית", אמר הגורם הצפון קוריאני.

ראש הסגל של הבית הלבן, ג'ון קלי, אמר בשבוע שעבר כי על האמריקנים להיות מודאגים מיכולתה של קוריאה הצפונית להגיע לארצות הברית באמצעות טיל בליסטי בין-יבשתי. קלי הוסיף כי "אם האיום יגדל מעבר להיכן שהוא נמצא כיום, צריך לקוות שהדיפלומטיה תעבוד".

הפופולריים