המורדים בסוריה: כבשנו את בירת דאעש במדינה

המורדים בסוריה: כבשנו את בירת דאעש במדינה
ארגון "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" הכריז כי כל אנשי "המדינה האיסלאמית" פונו מהעיר. בעיראק, הצבא השתלט על מאגרי הנפט באזור כירכוכ מידי הכורדים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עשן מיתמר מעל העיר סינג'אר, עיראק, כחלק מהלחימה בא
צילום: צילום: אי-פי

ארגון המורדים "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" הכריז היום (שלישי) רשמית כי העיר א-רקה נכבשה כולה מידי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש). לטענת ארגון המורדים, שנתמך על ידי ארצות הברית, אחרוני פעילי דאעש שנותרו בתחומי העיר נמלטו ממנה. למרות זאת, על פי דיווחים אחרים במדינה, עדיין מתנהלים קרבות בכמה אזורים בעיר וסריקות אחר פעילים.

הכוחות הסורים הדמוקרטים במרכז א-ראקה:


הקרבות לכיבוש א-רקה, שהוכרזה בעבר בירת דאעש, נמשכו יותר מארבעה חודשים, מאז יוני האחרון. מלבד צבא סוריה, לחמו בעיר גם מיליציות סוניות שונות כמו גם מיליציות כורדיות. גם הקואליציה הבינלאומית למאבק בדאעש, בהובלת ארצות הברית, השתתפה בלחימה.

בשבוע שעבר הודיעו גורמים בדרג השטח של ארגוני מורדים סוריים על פתיחת "המתקפה האחרונה" נגד פעילי דאעש שנותרו בעיר א-רקה. גורמים באופוזיציה הסורית אמרו כי התבוסה של ארגון המדינה האסלאמית בעיר שנחשבה למעוזו העיקרי במדינה "תסמן רגע גדול בקרב להשמדת דאעש".

נשים מקבלות בצהלות את הכוחות שגירשו את חמושי דאעש:


לפי הארגון הסורי לזכויות האדם, מאז פרוץ הלחימה לשחרור העיר, נהרגו בה 3,250 בני אדם, 1,130 מהם אזרחים. מנתונים שפרסם הארגון עולה כי 270 תינוקות וילדים נהרגו בהפצצות על העיר. ההערכת הארגון היא כי מאות בני אדם נלכדו מתחת להריסות העיר שחלקים רבים ממנה נחרבו בלחימה.

א-רקה שבצפון סוריה שימשה כבירה דה-פקטו בחליפות שעליה הכריז דאעש בשלוש השנים האחרונות. העיר נחשבה ל"מרכז המבצעים" של הארגון, ותוכננו בה לאורך השנים הללו פיגועים רבים שבוצעו בסוריה ובמדינות אחרות. בחודשים האחרונים דאעש נהדף מהעיר כמעט לחלוטין, ואנשיו שעוד נותרו בה התרכזו בעיקר בשטח קטן במרכז העיר.

צבא עיראק השתלט על מצבורי נפט של הכורדים

במקביל לתבוסה בסוריה, צבא עיראק הכריז היום כי כוחותיו השתלטו אתמול על העיר כירכוכ, המזוהה עם הכורדים, וכוללת מצבורי נפט רבים. כיבוש העיר נעשה בהתאם להוראתו של ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, כתגובה למשאל העם על עצמאות החבל הכורדי בעיראק, שנערך בחודש שעבר. סינג'אר נכבשה על ידי הכוחות הכורדיים במסגרת מלחמתם בדאעש.

בתוך כך, תושבים מסינג'אר טוענים כי קבוצה יזידית המזוהה עם סיעה שיעית חמושה, השתלטה היום על העיר שנמצאת בצפון-מערב המדינה. הן הכורדים והן הממשל המרכזי של עיראק נאבקים על השליטה בעיר.

הקבוצה היזידית, ששמה "לאלש", הרחיבה את שליטתה על כל העיר, לאחר שאתמול יצאו ממנה הכוחות הכורדיים הלוחמים, הפשמרגה."לא הייתה אלימות. קבוצת 'לאלש' הגיעו לאחר שה'פשמרגה' יצאו מהשטח", סיפר אחד התושבים.

קבוצת "לאלש" מזוהה עם "כוחות הגיוס העממיים" (אל חאשד אל-שאבי), ארגון חמוש המורכב בעיקר מלוחמים שיעים וכוללת גם כוחות קטנים של סונים, נוצרים ויזידים; ונשלטת על ידי הממשל המרכזי בעיראק.

הפופולריים