ספרד: מעצר הבכירים הקטלאנים – עניין משפטי, לא פוליטי

ספרד: מעצר הבכירים הקטלאנים – עניין משפטי, לא פוליטי
גורם בכיר בקטלוניה אמר לכאן 11 על מעצרם של מובילי מחנה הההיפרדות מספרד: "חרפה שמתאימה יותר לטורקיה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים בעד עצמאות לקטלוניה
צילום: צילום: אי-פי

שר המשפטים הספרדי, רפאל קטאלה, הכחיש היום (שלישי) כי ההוראה לעצור שני פעילים קטלאנים בולטים התומכים בהיפרדות ספרד נבעה ממניע פוליטי, על רקע הסערה סביב תוצאות משאל העם בחבל. "מדובר בעניין משפטי בלבד, ולא פוליטי", אמר השר הספרדי לעיתונאים במדריד.

העצורים הם ראשי הארגונים ANC ואומניום, הקוראים לעצמאות חבל קטלוניה והתנתקות מספרד. בית המשפט האשים אותם בעבירת הסתה, והורה כי הם יישארו במעצר ללא אפשרות לשחרור תמורת ערבות.

המעצרים עוררו ביקורת רבה בקטלוניה, אך השר הספרדי הדף את הטענות ומסר: "אלה לא אסירים פוליטיים. הפסיקה של בית המשפט נבעה כתוצאה מעבירה שהם ביצעו, כך שמדובר בעניין משפטי".

מנגד, גורם קטלאני בכיר בברצלונה שוחח עם כאן 11 בעקבות המעצרים ותקף בחריפות את מדיניות הממשלה במדריד. לדברי הגורם, "זוהי חרפה שמתאימה יותר לטורקיה, מאשר למדינה שחברה באיחוד האירופי".

אמש העביר נשיא חבל קטלוניה, קרלס פוצ'דימון, מסר לממשלת ספרד כי הוא קוצב שבועיים לטובת משא ומתן בין הצדדים בנוגע לעצמאות קטלוניה. "ההצעה שלנו לדיאלוג נותרה כנה, למרות כל מה שקרה", כתב פוג'דמון במכתב.

במדריד דחו את ההצעה, והדגישו שוב כי הם מצפים מהשלטון הקטלאני להשיב עד ליום חמישי אם נאומו של פוג'דימון בפרלמנט בשבוע שעבר היה הכרזת עצמאות. אם התשובה לא תתקבל, מדריד צפויה להפעיל את סעיף 155 בחוקה הספרדית, המאפשר לה להפקיע את סמכויות האוטונומיה ולהקים בקטלוניה ממשלת מומחים זמנית.

במקביל, בקטלוניה הושק בימים האחרונים קמפיין רשת הקורא ל"מאבק נגד הכיבוש", תחת הכותרת "הצילו את קטלוניה, הצילו את אירופה". בסרטון שהופץ מטעם הקמפיין, מציינים המשתתפים כי הם "אזרחים אירופים המאמינים בערכים האירופיים, הנמצאים כעת תחת התקפה". ברקע מופיעות תמונות המתעדות את אלימות המשטרה הספרדית כלפי מפגינים בקטלוניה על רקע משאל העם.

הפופולריים