מלטה: עיתונאית חושפת שחיתויות נהרגה בפיצוץ רכבה

מלטה: עיתונאית חושפת שחיתויות נהרגה בפיצוץ רכבה
בנה של דפני קרואנה גליציה: אמי נרצחה בגלל עבודתה לחשוף שחיתות פוליטית. הנציבות האירופית: מזועזעים, מגנים את המתקפה בכל תוקף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרידי רכבה של דפני קרואנה גליציה
צילום: צילום: אי-פי

דפני קרואנה גליציה, העיתונאית החוקרת הידועה ביותר במלטה, נהרגה אתמול (שני) בפיצוץ ברכבה. "התנקשו באמי בגלל שהיא עמדה בין שלטון החוק ולבין אלה שרוצים להפר אותו, כמו הרבה עיתונאים חזקים", כתב בנה, מתיו קרואנה גליציה, בפייסבוק.

קרואנה גליציה, בת 53, כתבה בלוג פופולרי שבו האירה ללא ליאות מקרי שחיתות לכאורה בדרגים גבוהים מכל קצוות הקשת הפוליטית. "יש נוכלים בכל מקום שתסתכלו, המצב נואש", כתבה רק חצי שעה לפני הפיצוץ ברכבה.

דפני קרואנה גליציה. צילום: אי-אף-פיקרואנה גליציה. בחנה את התוכן הקשור למלטה במסמכי פנמה (צילום: אי-אף-פי)

הפיצוץ, שהעיף את הרכב מהכביש לשדה סמוך לכפר בידניג'ה שבצפון מלטה, זעזע את האי הקטן. לדברי השלטונות, זהו הרצח הראשון של עיתונאים באי. הטלוויזיה במלטה דיווחה כי קרואנה גליציה הגישה תלונה במשטרה על איומים לפני שבועיים, אך לא מסרה מידע נוסף.

כ-3,000 בני אדם ערכו אמש עצרת זכרון בעיר סילמה, הסמוכה לבירה ולטה. היום צפויים להגיע למלטה מומחי זיהוי פלילי מהולנד וסוכנים של הבולשת הפדרלית של ארצות הברית (FBI) שאמורים לסייע בחקירה.

הנציבות האירופית הביעה זעזוע מהרצח. דוברת הנציבות מסרה כי הנציבות והנציב יונקר מגנים את המתקפה בכל תוקף. "הזכות של עיתונאים לחקור, לשאול אלות לא נוחות ולדווח ביעילות היא בלב הערכים שלנו וצריכה להיות מובטחת בכל עת. אנו בטוחים שעתה הצדק ייעשה, אפילו אם זה לא יהיה מספיק כדי לתקן את העוולה הזאת".

עצרת לזכרה של קרואנה גליציה. הרצח מזעזע את האי הקטן (צילום: אי-אף-פי)

ראש הממשלה, ג'זף מוסקט ומנהיג האופוזיציה אדריאן דליה - שעל שניהם מתחה ביקורת בבלוג שלה - גינו את הרצח. "לא אשקוט עד שאראה את הצדק נעשה במקרה הזה", אמר ראש הממשלה מוסקט בהצהרה בה קרא לאחדות לאומית. "כולם יודעים שקרואנה גליציה היתה מבקרת חריפה שלי, פוליטית ואישית, אבל איש אינו יכול להצדיק את המעשה הברברי הזה בשום צורה שהיא".

מנהיג האופוזיציה דליה קרא להריגתה התקפה על הדמוקרטיה וחופש הביטוי ודרש חקירה עצמאית של המקרה. "לא נקבל חקירה של מפקח המשטרה, מפקד הצבא או של שופט, שעל כולם מתחה קרואנה גליציה ביקורת".

בין היתר קרואנה גליציה בחנה את התוכן הקשור למלטה במסמכי פנמה שהודלפו בשנה שעברה. היא כתבה כי אשתו של ראש הממשלה מוסקט, שר האנרגיה של המדינה וראש הסגל של הממשלה החזיקו חשבונות בפנמה כדי לקבל כספים מאזרבייג'ן. מוסקט ואשתו הכחישו את ההאשמות ותבעו את קרואנה גליציה. במטרה לזכות שוב באמון הציבור לאחר ההאשמות הכריז מוסקט על בחירות בזק ביוני, בהן ניצח בקלות. לאחרונה הפנתה קרואנה גליציה את האש שלה כלפי האופוזיציה. 

הפופולריים