נשיא סין: נהפוך למעצמה עולמית עד 2050

נשיא סין: נהפוך למעצמה עולמית עד 2050
2,300 צירי מפלגת השלטון הקומוניסטית צפויים לבחור בשי ג'ינגפינג לכהונה נוספת: "התחלנו עידן חדש"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא סין בוועידת מפלגת השלטון, היום
צילום: צילום: אי-פי

נשיא סין, שי ג'ינגפינג, אמר היום (רביעי) כי ארצו תהיה מעצמה עולמית עד לשנת 2050. "התחלנו עידן חדש", הכריז בפתח הקונגרס ה-19 של מפלגת השלטון הקומוניסטית ש-2,300 ציריה צפויים לבחור בו לכהונה נוספת בת חמש שנים.

בנאום שנמשך יותר משלוש שעות, פירט הנשיא את חזונו אך הציג בעיקר סיסמאות ולא בצעדים של ממש. הוא אמר כי לארצו יהיה צבא ברמה עולמית וכי סין תגביר את מאמציה במאבק בטרור, בדלנות וקיצוניות דתית. הוא הוסיף כי ארצו חייבת לשתף פעולה עם מדינות אחרות בכל הנוגע ל"שינויי אקלים" כדי להבטיח את הישרדות המין האנושי, וציין כי שחיתות היא האיום הגדול ביותר למפלגה הקומוניסטית.

שי, נשיא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, אמר כי ברצונו להפוך את סין ל"ארץ של חדשנות" בסייבר, בתחבורה ובתחומים נוספים. המרוץ הטכנולוגי בסין הביא לתלונות מצד ממשלות זרות שטוענות כי בייג'ינג מעודדת גניבת קניין רוחני. נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אף הורה לחקור אם סין דורשת באופן בלתי הולם מחברות שמבקשות להתבסס אצלה למסור טכנולוגיה שברשותן. בחודש הבא יבקר טראמפ בסין

נשיא סין הזהיר בנאומו את טייוואן מפני כל ניסיון היפרדות או עצמאות. לדבריו, לארצו "יש את הנחישות, את הביטחון ואת היכולת" למנוע את עצמאות טייוואן.

הפופולריים