שגרירת ארה"ב באו"ם: "איראן עלולה להפוך לקוריאה הצפונית"

שגרירת ארה"ב באו"ם: "איראן עלולה להפוך לקוריאה הצפונית"
ניקי היילי אמרה בדיון במועצת הביטחון כי אסור לשפוט את טהראן רק ביישום הסכם הגרעין: "חיזבאללה בונה מאגר עם נשק איראני"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי
צילום: צילום: אי-פי

השגרירה האמריקנית באו"ם, ניקי היילי, תקפה היום (רביעי) בחריפות את יחסו של הארגון כלפי האיום הנשקף מאיראן. בדברים שנשאה בדיון מועצת הביטחון של האו"ם, קראה היילי לקהילה הבינלאומית "להתייחס למכלול ההתנהגות ההרסנית של איראן, כמו שארצות הברית מנסה לעשות".

"חייבים לדבר על איראן, משום שכל איום על השלום במזרח התיכון קשור איכשהו להתנהגות האיראנית", פתחה השגרירה את דבריה. "אנו מנסים להתייחס למכלול ההתנהגות ההרסנית הזו, וחשוב שכך תנהג גם הקהילה הבינלאומית. כאשר שופטים את איראן רק לפי הסכם הגרעין, אנחנו מפספסים דברים רבים".

היילי האשימה את הרפובליקה האיסלאמית כי היא "מתחבאת מאחורי עמידה טכנית בהסכם הגרעין, וזה צריך להיפסק". לדבריה, איראן אמנם עומדת בסעיפי ההסכם שנחתם עם המעצמות ב-2015, אך היא עוברת על החלטות אחרות של האו"ם, כמו זו האוסרת להעביר נשק למדינות אחרות.

"איראן סיפקה נשק למורדים החות'ים בתימן. היא הפרה את החלטה 2231 והחלטה 2226 – אבל אף אחד לא אמר כלום", תקפה נציגת ארצות הברית באו"ם. "אנחנו רואים שאיראן מעבירה נשק למדינות רבות. הבהרנו שאי אפשר גם לעבור על החוק, וגם להיות חלק מהקהילה הבינלאומית".

"חיזבאללה בונה מאגר עם נשק איראני"

היילי הקדישה חלק מדבריה גם לתמיכה שמעניקה איראן לחיזבאללה בלבנון: "בהחלטה 1701 ו-1559 של האו"ם, חיזבאללה נקרא להתפרק מנשקו – אך הוא בכל זאת בונה מאגר עם נשק איראני. מנהיג חיזבאללה בעצמו מבהיר שסנקציות לא יפגעו בארגון, כי הכל מגיע מאיראן".

"כל הרשימה הזו אפילו לא מכילה את ניסויי הטילים הבליסטיים ארוכי הטווח. במצב כזה תהיה לנו קוריאה הצפונית נוספת. אם זה אסור לקוריאה הצפונית, מדוע לאיראן זה מותר?", תהתה השגרירה וסיכמה: "אני מקווה שהמועצה הזו תנקוט עמדה כלפי איראן".

הפופולריים