עיראק: קרבות בין הצבא לכוחות הכורדיים בדרך לאירביל

עיראק: קרבות בין הצבא לכוחות הכורדיים בדרך לאירביל
גורמי ביטחון דיווחו כי מיליציות שיעיות מטעם צבא עיראק מנהלות קרבות עם הכוחות הכורדיים בדרך לבירת החבל אירביל
כוחות צבא עיראק באזור אלטון כופרי
צילום: צילום: אי-פי

גורמי ביטחון בעיראק דיווחו הבוקר (שישי) על קרבות שניטשים בין מיליציות שיעיות בשירות צבא עיראק לבין הכוחות הכורדיים באזור אלטון כופרי, כ-35 קילומטרים צפונית-מזרחית לעיר כירכוכ. הלחימה מתרכזת בשעות האחרונות בדרך שבין כירכוכ, שם כבש הצבא לאחרונה מצבורי נפט של הכורדים, לבין בירת החבל הכורדי אירביל.

הקרבות מתרחשים על רקע ההתקדמות שביצע צבא עיראק בעמדות שמהן נסוגו הכורדים באזור כירכוכ. השבוע הכריז צבא עיראק כי כוחותיו השתלטו על העיר, המזוהה עם הכורדים, וכוללת מצבורי נפט רבים. כיבוש העיר נעשה בהוראת ראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, כתגובה למשאל העם על עצמאות החבל הכורדי בעיראק, שנערך בחודש שעבר. סינג'אר נכבשה על ידי הכוחות הכורדיים במסגרת מלחמתם בדאעש.

הממשלה המרכזית בבגדאד החריפה את צעדיה נגד החבל שבצפון המדינה בעקבות משאל העם בחודש שעבר, שבו הצביעו 92% מהבוחרים בעד עצמאות לכורדיסטן. לפני שבוע פתח צבא עיראק ב"מבצע צבאי" בכירכוכ, שנועד להשיב את השליטה במחוז לידי הממשלה.

הצבא העיראקי הכחיש תחילה את הדיווחים על אפשרות שיפתח במתקפה נגד הכורדים, אך השבוע הוא החל לתפוס את השליטה בשטחים בכירכוכ שנטשו כוחות הפשמרגה הכורדיים, בסיוע של מיליציות שיעיות. אחד מיועציו של מנהיג הכורדים בעיראק, מסעוד ברזאני, קרא לראש ממשלת עיראק, חיידר אל-עבאדי, להסיג את הכוחות מהאזור, ובייחוד את המיליציות השיעיות. 

אמש מסרו גורמים כורדיים כי אלפים נמלטו ממחוז כירכוכ בימים האחרונים מחשש שהמיליציות וכוחות הצבא יחלו לבצע הוצאות להורג באזורים שכבשו. באו"ם הביעו דאגה בעקבות הפגיעה באזרחים ודרשו מממשלת עיראק להפסיק את האלימות. במקביל, השבוע הוציאה בגדאד צו מעצר נגד סגן נשיא החבל הכורדי משום שהתבטא וכינה את החיילים העיראקים הפועלים בכירכוכ "כובשים".

הפופולריים