ספרד: "הממשלה סיכמה על קיום בחירות בקטלוניה בחודש ינואר"

ספרד: "הממשלה סיכמה על קיום בחירות בקטלוניה בחודש ינואר
מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית דיווחה כי הגיעה לסיכום עם הממשלה במדריד על קיום בחירות בחבל כבר בינואר, כחלק מהפעלת סעיף 155 בחוקה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בחבל קטלוניה
צילום: צילום: אי-פי

הדוברת של מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית בספרד, כרמן קאלבו, דיווחה היום (שישי) כי ממשלת ספרד הגיעה לסיכום עם מפלגתה בנוגע לקיום בחירות אזוריות בחבל קטלוניה כבר בחודש ינואר הקרוב. הבחירות הן חלק מחבילת הצעדים במסגרת הפעלת סעיף 155 בחוקה הספרדית, שאמור לשלול את האוטונומיה של קטלוניה.

במקביל, דוברת מטעם הסנאט, הבית העליון בבית הנבחרים הספרדי, הודיעה היום כי הסנאט יוכל לקיים הצבעה בנוגע לצעדים נוספים להחלת שלטון ישיר על חבל קטלוניה עד לסוף השבוע הבא. הסנאט צריך להרכיב ועדה מיוחדת לדיונים בנושא, וזו צפויה להתכנס לראשונה ביום שני.

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, יכנס מחר ישיבת שרים מיוחדת על מנת להניע את יישום הסעיף ולקבל החלטות נוספות נגד קטלוניה. זאת, לאחר שבמדריד דחו את הקריאות של קטלוניה להמשיך בהידברות בכל הנוגע לתוצאות משאל העם והקריאה לעצמאות החבל.

אתמול הודיעה ממשלתו של ראחוי כי היא מממשת את האיום להפעיל את סעיף מספר 155 בחוקה הספרדית, המאפשר לה להשתלט על ניהול חבל קטלוניה ולבטל למעשה את האוטונומיה המונהגת בו. הממשלה בישרה על ההחלטה בעקבות ההתעלמות של קטלוניה מהאולטימטום שבו נדרשה להשיב עד אתמול בשעה 11:00 אם הכריזה על עצמאותה או לא.

דקות ספורות לפני פקיעת האולטימטום פרסם נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דימון, מכתב לממשלת ספרד, שבו הוא איים כי אם הממשלה תפעיל את סעיף 155 בחוקה ותשתלט על חבל קטלוניה - הפרלמנט המקומי יקיים הצבעה על הכרזת עצמאות רשמית.

"אם הממשלה תמשיך להימנע מדיאלוג ותמשיך את הדיכוי – הפרלמנט הקטלאני יוכל להצביע על הכרזת עצמאות רשמית", מסר הנשיא פוג'דימון במכתב שהעביר לראש ממשלת ספרד ראחוי. המכתב פורסם לציבור דקות בודדות לפני מועד פקיעת האולטימטום, ומנהיג קטלוניה לא הבהיר בו אם החבל הכריז על התנתקות מספרד.

הפופולריים