כתב אישום הוגש נגד שומר לשעבר במחנה הריכוז מיידנק

כתב אישום הוגש נגד שומר לשעבר במחנה הריכוז מיידנק
האיש, בן 96, השתתף ב"מבצע חג הקציר" שבו נרצחו לפחות 17 אלף יהודים. הוא שירת ב"יחידת גולגולת המת" שהייתה אחראית על ניהול מחנה הריכוז
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מגדלי השמירה של מחנה הריכוז מיידנק בפולין
צילום: צילום: אי-פי

בעיר פרנקפורט שבגרמניה הוגש היום (שישי) כתב אישום נגד שומר לשעבר במחנה הריכוז מיידנק. האיש, בן 96, ששמו לא פורסם, שירת ב"יחידת גולגולת המת" שהייתה יחידה של האס.אס שקיבלה אחריות על ניהול מחנות הריכוז בגרמניה הנאצית.

השומר לשעבר, שמתגורר בפרנקפורט, הואשם כי "ידע על מעשי הרג המוניים ואכזריים שבוצעו מטעמים גזעניים ובזויים". הוא היה מעורב באקציית ארנטפסט, שזכתה לכינוי  "מבצע חג הקציר", שבה חוסלו לפחות 17 אלף יהודים בירי, והושלכו לקברי אחים שאותם נאלצו לחפור במו ידיהם.

מיידנק היה מחנה ריכוז והשמדה נאצי שהיה ממוקם סמוך לעיר לובלין בפולין. המחנה הוקם ב-1941 בפקודתו של היינריך הימלר, ראש האס.אס והגסטפו. בתחילה שימש כמחנה שבויים ולאחר שנתיים הוסב להיות מחנה ריכוז. מכתב האישום עולה כי האיש תרם ביודעין וברצון לביצוע המעשה האכזרי.

בשנת 1988 גזר בית המשפט המחוזי בירושלים גזר דין מוות על ג'ון דמיאניוק, שהורשע כי הוא "איוון האיום" שביצע פשעים רבים באכזריות. בית המשפט העליון זיכה אותו מחמת הספק. ב-2009 גרמניה הוציאה צו מעצר נגדו כדי להעמידו לדין בגין תקופת שירותו במחנה המוות סוביבור. במאי 2011 בית המשפט בגרמניה הרשיע את דמיאניוק בסיוע לרצח של יותר מ-28 אלף יהודים, בעת ששימש שומר במחנה. נגזרו עליו חמש שנות מאסר. בשנת 2012 מת לאחר שנתיים של מאסר.

הפופולריים