האו"ם מינה את שליט זימבבואה לשגריר של רצון טוב – ועורר סערה

האו"ם מינה את שליט זימבבואה לשגריר של רצון טוב – ועורר
ארגוני זכויות אדם קראו להחלטת ארגון הבריאות העולמי למנות את רוברט מוגאבה "מעוררת בחילה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שליט זימבבואה רוברט מוגאבה
צילום: צילום: אי-פי

שליט זימבבואה, רוברט מוגאבה, מונה ביום רביעי לשגריר של רצון טוב מטעם ארגון הבריאות העולמי. המינוי עורר סערה וגונה על ידי ארגוני זכויות אדם. מנהל הארגון מטעם האו"ם, טדרוס אדהנום גברהיסוס, הודיע על המינוי בכינוס באורוגוואי, בו השתתף מוגאבה בן ה-93.

מוגאבה, ששולט בזימבבואה במשך 37 שנה, מואשם במערב בכך שהוא הורס את כלכלת ארצו ופוגע בזכויות אדם, בפרט בקהילה הלהט"בית בארצו, ואף הוטלו עליו סנקציות מצד ארצות הברית. טדרוס שיבח את זימבבואה וציין כי היא "הציבה את בריאות הציבור וקידומו של ביטוח רפואי לכל בראש סדר העדיפויות שלה". טדרוס, לשעבר שר החוץ של אתיופיה והמנהל הראשון של הארגון מהיבשת האפריקאית, ציין כי מוגאבה צפוי לרתום את עמיתיו לקדם את הטיפול במחלות כרוניות ביבשת.

איין לוין, בכיר בארגון זכויות האדם Human Rights Watch, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "על רקע ההיסטוריה של מוגאבה בנושא זכויות אדם, למנות אותו לשגריר של רצון טוב בכל נושא היא מבוכה לארגון הבריאות העולמי ולד"ר טודרוס". הארגון הלא ממשלתי U.N. Watch ביקר גם הוא את החלטת הארגון. "ממשלתו של מוגאבה התעללה בפעילי זכויות אדם וריסקה את עקרונות הדמוקרטיה", אמר מנהל הארגון הלל נויאר, והוסיף: "הרושם לפיו האו"ם מנסה עכשיו לייצר ספין ולהציג את המדינה כתומכת בזכויות בריאות מעוררת בחילה". כמו כן הוא ציין כי מוגאבה עצמו נסע השנה שלוש פעמים לטיפול רפואי בסינגפור, במקום לקבלו במדינתו שלו.

דובר ארגון הבריאות העולמי אמר בתגובה כי מהלך נועד להביא לתמיכה רחבה בפעילות הארגון, ולרתום את המנהיגות העולמית לכדי תנועה גלובלית שפועלת למען בריאות.

הפופולריים