תוצאות ראשוניות בבחירות ביפן: ניצחון למפלגתו של ראש הממשלה

תוצאות ראשוניות בבחירות ביפן: ניצחון למפלגתו של ראש הממ
מספירת חלק מהקלפיות עולה כי מפלגת השלטון של שינזו אבה קיבלה רוב בבית התחתון של בית הנבחרים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש ממשלת יפן, שינזו אבה
צילום: צילום: אי-פי

כלי תקשורת ביפן פרסמו בצהריים (ראשון) תוצאות ראשוניות של הבחירות לבית התחתון של בית הנבחרים במדינה, מהן עולה כי מפלגת השלטון בראשותו של שינזו אבה גרפה את רוב הקולות.

ניצחון בבחירות צפוי לסלול את דרכו של אבה לקדנציה של שלוש שנים נוספות כראש ממשלה, ויעניק לו הזדמנות לקדם את תכנית הדגל שלו – שינוי החוקה היפנית לראשונה מתום מלחמת העולם השנייה.

מצביעה בקלפי ביפן, היום (צילום: אי-פי)

הבחירות מתקיימות היום שנה לפני מועדן, בעקבות החלטתו של אבה שלא להמתין עד למועד החוקי ולפזר את הבית התחתון של הפרלמנט, בניסיון לחזק את מעמד מפלגת השלטון הליברלית הדמוקרטית. בנוסף, אבה ביקש לנצל גם את החולשה היחסית של מפלגות האופוזיציה המסוגלות לאתגר את שלטונו.

גם הסקרים שנערכו לפני הבחירות חזו ניצחון מוחץ למפלגת השלטון, שיאפשר לראש הממשלה לשמור על רוב של שני שלישים הנחוצים לו לצורך שינויים בחוקה. אבה מקווה לזכות ביותר מ-300 מתוך 465 המושבים בבית התחתון. 

אבה חווה בתחילת השנה ירידה תלויה ברמת הפופולריות שלו, אך פרשני פוליטיים סבורים כי העמדה הנחרצת שנקט סביב האיום הנשקף מקוריאה הצפונית העניקה לו נקודות זכות רבות בקרב הציבור היפני וחיזקה את מעמדו. עיקר השינוי שהוא מבקש לבצע בחוקה היפנית נוגע להיותה פצפיסטית ולאיסור על פיתוח תכנית גרעין שנכנס לתוקף אחרי מלחמת העולם השנייה.

עמדתו כלפי קוריאה הצפונית חיזקה את מעמדו בסקרים. שינזו אבה (צילום: אי-פי)

תחום נוסף שנמצא גבוה בסדר העדיפויות של יפן הוא מצבה הכלכלי המתדרדר של המדינה במזרח אסיה. יפן סובלת מגירעון אקטוארי עצום, וחובה הלאומי הוא אחד מהגבוהים בעולם - כ-250% מסך התוצר הלאומי הגולמי. עד כה, כשל ראש הממשלה אבה ביישום הרפורמות הכלכליות הנחוצות.

הפופולריים